‚Musel mít čelovku.‘ Neznámý vandal posprejoval pískovcovou skálu v Edmundově soutěsce ve Hřensku

Vandalismus, který zatím nemá obdoby, řeší v soutěskách řeky Kamenice ve Hřensku na Děčínsku. U altánku zhruba v polovině cesty do Edmundovy soutěsky se objevil na skalním masivu asi metr velký a tři metry široký nápis. Neznámý vandal posprejoval pískovcovou skálu stříbrnou, modrou a červenou barvou.

Obrazem Hřensko (Děčín) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis objevili zaměstnanci obce, kteří mají na starosti tamní turistickou atrakci – plavbu na lodičkách soutěskami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala reportérka Daniela Pilařová

„Když jsme odcházeli večer domů, tak tam ještě nic nebylo,“ vypráví o sobotní cestě z práce pokladní v soutěsce Marcela Chmelová. Když se ale s kolegy v neděli ráno vypravili zpátky na směnu do soutěsky, objevili nápis na skále.

„Musel to být někdo, kdo tam přišel večer, už za tmy, s čelovkou,“ myslí si převozník Bohumil Chmel. „Dole u restaurace mají kameru, tak jsme zkoušeli, jestli tam nebude někdo vidět, ale nebylo vidět nic. Ona totiž nejen že už byla tam, ale i začalo pršet, tak bylo špatně vidět,“ dodává pokladní.

Na občasně posprejované odpadkové koše nebo mostek přes řeku už si tady pracovníci od lodiček v soutěskách zvykli, víkendové řádění vandalů ale všechny zarazilo.

Karlův most někdo znovu posprejoval. Graffiti se objevilo u sochy sv. Jana Křtitele

Číst článek

Odstranění graffiti

Skály v soutěskách patří národnímu parku České Švýcarsko. Celé úterý se pracovníci parku snažili nápis z pískovce vlastními silami dostat dolů. „Ukázalo se ale, že se jedná o velice namáhavý a zdlouhavý proces, proto padlo rozhodnutí objednat odbornou firmu,“ dodává mluvčí parku Tomáš Salov.

Správa parku chce o odstranění nápisu požádat stejnou firmu, která si poradila i s graffiti na Karlově mostě.

Současně se park obrátil na Policii České republiky. „Škoda, související s náklady na odstranění malby, byla vyčíslena předběžně na 10 tisíc korun. Případ vyšetřujeme jako poškození cizí věci, za který hrozí pachateli v případě dopadení až roční vězení,“ upřesnil policejní mluvčí Daniel Vítek.

Policisté také žádají o pomoc případné svědky celé události. Obec Hřensko pak uvažuje o instalaci bezpečnostní kamery u vchodu do soutěsek.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme