Obrovský chaluhový shluk ohrožuje americké pobřeží. V nebezpečí jsou živočichové i lidé

Pobřeží Floridy, Mexického zálivu a ostrovů v Karibském moři ohrožuje obrovský shluk chaluh. Může být nebezpečný jak pro mořské živočichy, tak pro lidi, a to kvůli jedovatým a páchnoucím výparům. Provozovatelé letovisek na pobřeží se obávají, že invaze chaluh zhatí jarní a letní turistickou sezónu.

Tento článek je více než rok starý.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sargassum chaluha řasa

Chaluha, která ohrožuje americké pobřeží | Zdroj: Reuters

Masa chaluh z rodu sargassum, česky hroznovice, už zasáhla i některé karibské ostrovy. Má na šířku skoro osm tisíc kilometrů, což je více než šířka území Spojených států. Vrstva chaluh u karibských ostrovů může dosáhnout až hloubky skoro dvou metrů, což znemožňuje plavbu lodí s motory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák mluví o ohrožení amerického pobřeží chaluhami

Nahromadění chaluh u břehu má dopad na mořské živočichy i lidi. Na plážích vytváří chaluhy bariéru pro dospělé želvy, které nemohou na plážích klást vejce, nebo se přes chaluhy nedostanou vylíhlé želvy.

Když je shluk moc velký a voda je mělká, například u pobřeží, vezme chaluha z vody všechen kyslík, a znemožňuje tak život v jejím okolí. 

Jedovaté výpary

Když chaluhy hnijí, uvolňují jedovatý sirovodík. Tělo chaluh je také bohaté na arsen. Pozor si tedy musejí dávat ti, kdo chaluhy odklízejí z pláží či je přidávají do kompostu.

Provozovatelé letovisek na Floridě a na plážích Mexického zálivu se tedy bojí o letošní turistickou sezónu, kterou mohou zhatit páchnoucí chaluhy. 

Chaluhy z rodu sargassum se vyskytují přibližně uprostřed Atlantiku a jsou vhodným životním prostředím pro ryby, kraby, želvy a drobné živočichy.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme