Obrovská kolonie racků u Olomouce zmizela. Jejich vejce požírají mývalové a další predátoři

Ještě před pár lety jich byly tisíce, letos opět ani jeden. Rozsáhlou kolonii racků na Chomoutovském jezeře poblíž Olomouce zdecimoval mýval. A také další predátoři, kteří požírají ptačí vejce. Ochranáři přírody se tomu snaží zabránit, zatím ale jejich opatření nezabrala.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýval severní (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Kuběna/MAFRA | Zdroj: Profimedia

K Chomoutovskému jezeru nedaleko Olomouce si klid přírody chodívají užít jak místní, tak i lidé z okolí. Ostrůvek ve zdejším jezeře byl navíc zajímavý i pro pozorovatele ptactva. Hnízdili tam racci chechtaví, to se ale změnilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obrovská kolonie racků u Olomouce zmizela. Jejich vejce požírali predátoři jako mýval. Natáčela Barbora Sonnková

„Před pár roky tam byly, kdybych to přehnal, tisíce racků, ale poslední rok nebo dva už tam nejsou,“ líčí rybář David.

A jeho slova potvrzuje i ornitolog Agentury ochrany přírody a krajiny Petr Kovařík. Podle něj jsou důvodem mimo jiné predátoři, kteří na ostrov míří pojídat ptačí vajíčka. Kromě lišek mezi ně patří i pro mnohé roztomilý mýval severní.

„Je to u nás nepůvodní predátor, který je schopný dostat se kamkoli a velice úspěšně preduje téměř cokoli, co najde. U nás nemá zas až takovou konkurenci, daří se mu tady a velice se namnožil,“ vysvětluje ornitolog.

Milion druhů živočichů a rostlin je v ohrožení, píše OSN. Problémem je zemědělství i změna klimatu

Číst článek

Ostrov, kde racci hnízdili, zarůstal. Predátoři se tak k ni mohli snadno přiblížit. Ochranáři se pokusili ptákům pomoci a místo zbavili náletových dřevin.

„Po dohodě s vlastníkem jsme část ostrova, na kterém racci hnízdili, odlesnili, protože poměrně intenzivně zarůstal. Zároveň jsme se snažili predátory nějakým způsobem odchytávat a domlouvat se s místními myslivci, aby docházelo k odchytu či odlovu,“ přibližuje Kovařík.

I přesto ale opatření podle nejnovějších informací nezabrala a ani letos na ostrově racci nezahnízdili.

Barbora Sonnková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme