Invaze hmyzu: USA čeká největší rojení cikád za desetiletí. Mohou jich být miliardy

Východní polovinu Spojených států pravděpodobně v nadcházejících týdnech zaplaví miliardy cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam ve stejném roce vyrojí dvě potomstva, která se vrací ve 13letých a 17letých cyklech. Podle agentury AP se čeká invaze hmyzu s ohlušujícím cvrkotem, jakou Američané nezažili po desetiletí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až se tyto cikády ve Washingtonu a na území 15 amerických států rozmnoží a zemřou, larvy další generace budou znovu čekat a vyvíjet se pod zemí jako takový hmyzí underground.

Cikády v USA (archivní foto) | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Takzvané periodické cikády žijí roky ukryté v zemi a na konci životního cyklu vycházejí na povrch, když se půda dostatečně ohřeje. Tentokrát je v USA na řadě potomstvo XIX, které se rojí každých 13 let a také potomstvo XIII, které se líhne po 17 letech v zemi.

Mimořádný úkaz má zasáhnout části 16 států na americkém Středozápadě a jihovýchodě, přičemž na malém území jižně od Michiganského jezera se pole působnosti dvou rojů překrývá.

Podmínky příhodné pro cikády letos nastávají dříve v důsledku oteplování klimatu, uvádí entomologové. Podle televize NBC News se začnou na některých místech objevovat už na konci dubna. AP uvádí, že jejich počet bude nejvyšší za poslední desetiletí, ne-li století.

‚Cikádová apokalypsa‘

Expert John Cooley působící na Connecticutské univerzitě událost označil za „cikádovou apokalypsu“ a očekává stovky miliard kusů. Média poznamenávají, že daná dvě potomstva se rojí zároveň jen jednou za 221 let. Naposledy se tak stalo v roce 1803.

Když se cikády vyhrabou ze země, zahajují hlučné hledání partnera na páření, které trvá několik týdnů. Tmaví brouci v zasažených oblastech pokrývají kmeny stromů i domy, naráží do aut a do lidí a obyvatele s fobií z hmyzu mohou uvěznit v domovech. Jejich cvrkot dosahuje hlasitosti 100 decibelů, tedy úrovně motocyklu nebo sbíječky, napsala NBC News.

Naposledy zažily USA invazi cikád v roce 2021, kdy se na východě země vyrojilo potomstvo X, což je jedna z největších skupin těchto pravidelně se rojících tvorů. Hmyz tehdy mimo jiné na mezinárodním letišti ve Washingtonu vlezl do motorů letadla s novinářským doprovodem prezidenta Joea Bidena a znemožnil jeho odlet.

Kudlanky se v jihlavské zoo snaží chránit při páření. Samičkám nabízí k zakousnutí raději sarančata

Číst článek

Obecně jsou ale cikády neškodné, lidi nekoušou ani nebodají. Jsou ideálním zdrojem obživy pro ptactvo a v posledních letech se dostávají také na jídelníčky amerických restaurací.

Do nabídky se je letos chystá zařadit bistro v přírodovědeckém muzeu Audubon Insectarium v New Orleans.

Místní kurátor a kuchař Zack Lemann pracuje na několika pokrmech včetně salátu s jablky, mandlemi, borůvkovou zálivkou a smaženými cikádami obalenými moukou. „Podobným způsobem připravuju vážky,“ řekl Lemman agentuře AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme