Čína zvýšila ochranu luskounů na nejvyšší stupeň. Přípravky s jejich šupinami zmizí z lékáren

Luskouni se nově nebudou smět oficiálně používat v tradiční čínské medicíně, kde byly jejich šupiny doposud významnou složkou léčiv. Odborníci doufají, že Čína bude dbát na dodržování nových předpisů.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luskoun (ilustrační foto)

Luskoun (ilustrační foto) | Foto: David Brossard | Zdroj: Flickr

Čínská lidová republika vyňala luskouny z oficiálního seznamu léčebných postupů tradiční medicíny. Zároveň také zvýšila ochranu tohoto druhu na nejvyšší stupeň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína zvýšila ochranu luskounů na nejvyšší stupeň

Ochránci přírody se domnívají, že by mohlo jít o zlom v péči o jedinečného savce pokrytého šupinami. Hrozí mu totiž vyhynutí, a to všem jeho osmi druhům. Zásadní podle ochránců bude, jestli země dohlédne na dodržování nově nastavených pravidel.

Luskouní šupiny

„Nejvíce jsou luskouni loveni pro jejich šupiny, které by měly podporovat laktaci žen, cirkulaci krve nebo také léčit rakovinu,“ vypočítává údajné účinky šéf ochranářských projektů Zoo Liberec Pavel Zoubek.

Nově by nemělo být možné koupit léčiva obsahující šupiny vzácných savců v lékárnách. Podle Zoubka se ale dá očekávat, že se podobný sortiment přesune na černý trh.

Vzácné tvory neohrožuje jen čínská medicína. Například ve Vietnamu je jejich maso považováno za velkou delikatesu a prakticky každá země, v níž tato zvířata žijí, se potýká s jejich nezákonným lovem, uzavírá Zoubek.

Luskouni jsou od začátku letošního roku v centru pozornosti také kvůli kmenům koronavirů, které se našly v jejich tělech. Vědci zkoumají, zda obchod s těmito zvířaty mohl hrát roli v přenosu viru na člověka.

Martina Rasch, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme