Odstřel medvěda na Valašsku? ‚Divoká prasata také běžně střílíme,‘ říká ekolog Storch

Zlínský kraj chce odstřelit medvěda, který se v regionu pohybuje už od září. Šelma není plachá a odvažuje se do blízkosti lidí. „Kraj ani neví, kam by zvíře v případě odchytu umístil,“ řekl v pondělí novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Problém v odstřelu nevidí ani ekolog David Storch z Univerzity Karlovy v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd u Doubrav | Foto: Pavel Košíček

„Je to trochu bizarní, zejména když to srovnáme se Slovenskem, kde mají medvědů hodně a taky občas nějaký dělá potíže. A Slováci celkem neváhají takové zvíře zastřelit. U nás se vždycky vyskytne jeden medvěd a hned je kolem toho velké mediální haló,“ řekl Storch ve vysílání Českého rozhlasu Dvojka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: David Storch. Moderuje Zita Senková

Mladé, asi čtyřleté zvíře se pohybuje po velkém území, k lidským obydlím ho přilákala dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. Nejdříve se vyskytovalo na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku.

Medvěd má na svědomí přes dvě desítky ovcí a další zvířata. Zabíjí je, ale nežere. V jeho trusu se našly jen bukvice, žaludy, byliny. Do nastražené pasti se zatím nechytil.

„Já osobně proto nemám problém s tím zastřelit ho,“ říká ředitel Centra pro teoretická studia Karlovy Univerzity a Akademie věd České republiky. Podle něho se - z bezpečnostních důvodů - stejně přistupuje i ke zvířatům, která se chovají nestandardně, v afrických safari parcích.

Zlínský kraj chce nechat odstřelit medvěda, který pustoší ovce. Policie nasadí termovizi

Číst článek

„Divoká prasata také běžně střílíme a považujeme to za jediný způsob, jak je regulovat. A medvěd nemá právo na život o nic víc, než divoká prasata,“ tvrdí Storch.

Myslí si, že je sice škoda, že jde o jedinou šelmu svého druhu na českém území, ale právě proto pro medvědí populaci u nás nic neznamená.

Medvědi se v česko-slovenském pohraničí vyskytují běžně, jde však o několik zvířat, o kterých lidé většinou ani neví. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

Zita Senková, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme