Vědci v Oceánii vypozorovali unikátní ‚delfíní adopci‘. Samice se ujala osiřelého mláděte velryby

Vědci objevili delfína, který se stará o mládě jiného kytovce. Jde o první známý případ takové adopce. Samice delfína skákavého v Oceánii vychovává vedle svého vlastního potomka i osiřelé mládě elektry tmavé. Informoval o tom server National Geographic.

Francouzská Polynésie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samice delfínů skákavých přitom mívají jen jedno mládě, o které se starají někdy i šest let. | Zdroj: Pixnio

Delfíni skákaví jsou někdy pozorováni ve společnosti mláďat jiných druhů, které na krátký čas unášejí v době konfliktů.

Podle bioložky Pamely Carzonové je ale tento případ jiný. Skupina delfínů ve vodách Francouzské Polynésie přijala mládě elektry tmavé. Žije s nimi už několik let, komunikuje s ostatními a chová se jako oni.

Fotograf zachytil unikátní momentku plejtváka s lachtanem na jazyku. ‚Životní příležitost,‘ říká o tom

Číst článek

Samice těchto delfínů přitom mívají jen jedno mládě, o které se starají někdy i šest let. Matka má vlastního potomka, ale zároveň adoptovala mládě jiného druhu kytovce, což je podle Carzonové unikátní.

S tím souhlasí také brazilská bioložka Patrícia Izarová z univerzity v São Paulu, která se zabývá studiem primátů. „Vědci jsou fenoménem adopce ve zvířecí říši fascinováni, jelikož byla dlouhou dobu považována za výlučně lidské chování,“ vysvětluje.

Delfíní matku vědci zpozorovali také při kojení, což podle nich demonstruje úzký vztah zvířete k adoptivnímu mláděti. „U savců je mateřské mléko velmi cennou komoditou,“ objasňuje pro National Geographic švédská ekoložka Kirsty MacLeodová.

Výsledky pozorování této vzácné adopce biologové zveřejnili ve vědeckém časopise Ethology.

sed, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme