Prales o velikosti fotbalového hřiště zmizí každých šest vteřin, varuje organizace Global Forest Watch

V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila organizace Global Forest Watch. Rok 2019 tak byl co do odlesňování podle ní třetí nejhorší od počátku nového tisíciletí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok 2019 byl podle organizace Global Forest Watch třetím nejhorším od počátku nového tisíciletí | Zdroj: Bosque Medicinal

Z celkové rozlohy vykáceného či vypáleného tropického lesa tvořil 3,8 milionu hektarů nedotčený prales, který je důležitý pro biodiverzitu na planetě. Zbytek činil les druhotný, který vzniká přirozenou obnovou či zalesněním. Podle organizace tak loni zmizela každých šest vteřin část nedotčeného pralesa o velikosti fotbalového hřiště.

Odlesňování v Brazílii je nejrychlejší za posledních 11 let, píše místní kosmická agentura

Číst článek

Horší situace než loni byla v oblasti ničení nedotčených pralesů od počátku tisíciletí jen v letech 2016 a 2017, uvádí studie.

Obzvlášť špatná byla podle Global Forest Watch situace loni v Brazílii, kde nenávratně zmizelo 1,4 milionu hektarů pralesa, a dále v Kongu (475 000 hektarů), Indonésii (324 000 hektarů) a Bolívii (290 000 hektarů).

Slibné jsou podle organizace naopak zprávy ze západní Afriky. Například Ghana či Pobřeží slonoviny snížily loni ve srovnání s rokem 2018 úbytek původního pralesa o padesát procent.

Organizace Global Forest Watch zároveň varovala, že by pandemie covidu-19 mohla mít negativní vliv i na další odlesňování. Podle její zástupkyně Mikaely Weisseové by se totiž vlády mohly v rámci úsilí o hospodářskou obnovu po pandemii pokusit oslabit zákony na ochranu životního prostředí.

It's a football pitch every six seconds.

According to Global Forest Watch these are the 10 countries with greatest loss of primary tropical forest in 2019

12:20 – 02. 06. 2020

13 19

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme