Galície bojuje proti divočákům ve městech. Nasazuje lučištníky

Několik měst ve španělském regionu Galície řeší problém s přemnoženými divočáky. Chodí městem, blokují dopravu a představují riziko pro malé děti. Ve městě Lugo se utvořila skupina lukostřelců, která má místní vládě s řešením situace pomoci. Její dobrovolníci budou držet noční hlídky.

Lugo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle koordinátora lučištnické skupiny Manuela Vázqueze se skupina 28 zvířat objevuje ve městě převážně v noci. Prochází v zástupu kolem hlavních památek, například městských hradeb. „Žijí v průmyslových oblastech a v okolí termálních lázní, u nemocnice, sportovních areálů a na břehu řeky Rato. Budou se posouvat dál,“ řekl pro španělský deník El País Vázquez.

Divoká zvířata mohou v této oblasti průměrně za čtyři dopravní incidenty denně. Objevují se také hlášení o škodách na majetku. Podle Jacoba Feijóo z Galícijské zemědělské unie prasata narušují ekologickou rovnováhu. V souvislosti s jejich výskytem připomíná africký mor prasat, což je pro domácí i divoká prasata smrtelné onemocnění. Žádá proto o více prostředků k zastavení divočáků.

Může za to počasí

Dánsko staví na hranici s Německem plot. Bojí se divočáků nakažených africkým morem

Číst článek

Divočáci v oblasti nemají žádného přirozeného konkurenta. Vlci ani jiní zvířecí lovci zde nežijí, a tak se člověk stává jejich hlavním nepřítelem. Nejčastěji jsou terčem honů na venkově a i to je důvod, proč hledají útočiště ve městech.

Za větší počet těchto zvířat může také změna počasí. Vyšší teploty způsobují, že samice nejsou v říji jednou, ale dokonce dvakrát ročně. Každé jaro a podzim přivedou na svět v průměru pět mláďat. Samice, které mají mláďata, představují největší nebezpečí. „Může se stát, že se dítě přiblíží k malému selátku a samice ho atakuje,“ vysvětlil riziko Vázquez. Města proto plánují nastražit pasti a povolit zmiňované noční lučištnické hlídky.

Ochranáři nesouhlasí

Plán místní vlády vyvolal obavy v řadách ochranářů. Požadují vědecký důkaz o tom, že skutečně došlo k navýšení počtu divokých prasat ve městech. Kritizují také „nedostatečnou transparentnost“ v dohodách mezi regionální vládou, městem Lugo, policií a loveckým sdružením. Asociace pro svobodu a blahobyt zvířat a Franz Weber Foundation také nesouhlasí s tvrzením, že by divočáci šířili onemocnění.

Dohady panují i ohledně způsobu usmrcení zvířat. Podle senátorky Vanessy Angustiové jde o velmi bolestivou cestu, obzvlášť v případě, že šíp zasáhne plíce nebo žaludek. „Jde o extrémně krutý a nepřiměřený způsob jak zvířata zastavit,“ říká Angustiová.

Lučištník Vázquez však tvrdí, že střelné zbraně jsou mnohem nebezpečnější. „Střílím vždy z desetimetrové vzdálenosti, abych neminul, a mířím na srdce.“ 

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme