Galície bojuje proti divočákům ve městech. Nasazuje lučištníky

Několik měst ve španělském regionu Galície řeší problém s přemnoženými divočáky. Chodí městem, blokují dopravu a představují riziko pro malé děti. Ve městě Lugo se utvořila skupina lukostřelců, která má místní vládě s řešením situace pomoci. Její dobrovolníci budou držet noční hlídky.

Lugo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké

Divoké prase (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle koordinátora lučištnické skupiny Manuela Vázqueze se skupina 28 zvířat objevuje ve městě převážně v noci. Prochází v zástupu kolem hlavních památek, například městských hradeb. „Žijí v průmyslových oblastech a v okolí termálních lázní, u nemocnice, sportovních areálů a na břehu řeky Rato. Budou se posouvat dál,“ řekl pro španělský deník El País Vázquez.

Divoká zvířata mohou v této oblasti průměrně za čtyři dopravní incidenty denně. Objevují se také hlášení o škodách na majetku. Podle Jacoba Feijóo z Galícijské zemědělské unie prasata narušují ekologickou rovnováhu. V souvislosti s jejich výskytem připomíná africký mor prasat, což je pro domácí i divoká prasata smrtelné onemocnění. Žádá proto o více prostředků k zastavení divočáků.

Může za to počasí

Dánsko staví na hranici s Německem plot. Bojí se divočáků nakažených africkým morem

Číst článek

Divočáci v oblasti nemají žádného přirozeného konkurenta. Vlci ani jiní zvířecí lovci zde nežijí, a tak se člověk stává jejich hlavním nepřítelem. Nejčastěji jsou terčem honů na venkově a i to je důvod, proč hledají útočiště ve městech.

Za větší počet těchto zvířat může také změna počasí. Vyšší teploty způsobují, že samice nejsou v říji jednou, ale dokonce dvakrát ročně. Každé jaro a podzim přivedou na svět v průměru pět mláďat. Samice, které mají mláďata, představují největší nebezpečí. „Může se stát, že se dítě přiblíží k malému selátku a samice ho atakuje,“ vysvětlil riziko Vázquez. Města proto plánují nastražit pasti a povolit zmiňované noční lučištnické hlídky.

Ochranáři nesouhlasí

Plán místní vlády vyvolal obavy v řadách ochranářů. Požadují vědecký důkaz o tom, že skutečně došlo k navýšení počtu divokých prasat ve městech. Kritizují také „nedostatečnou transparentnost“ v dohodách mezi regionální vládou, městem Lugo, policií a loveckým sdružením. Asociace pro svobodu a blahobyt zvířat a Franz Weber Foundation také nesouhlasí s tvrzením, že by divočáci šířili onemocnění.

Dohady panují i ohledně způsobu usmrcení zvířat. Podle senátorky Vanessy Angustiové jde o velmi bolestivou cestu, obzvlášť v případě, že šíp zasáhne plíce nebo žaludek. „Jde o extrémně krutý a nepřiměřený způsob jak zvířata zastavit,“ říká Angustiová.

Lučištník Vázquez však tvrdí, že střelné zbraně jsou mnohem nebezpečnější. „Střílím vždy z desetimetrové vzdálenosti, abych neminul, a mířím na srdce.“ 

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme