Divoká prasata pod drobnohledem. ‚Chodí přes vrcholky, dokážou ujít téměř 20 kilometrů za den‘

Na jedinečném projektu sledování divokých prasat pracují odborníci z Národního parku Bavorský les. Deset divočáků migrujících mezi Bavorským lesem a Šumavou loni vybavili obojky s vysílačkami. Údaje z nich vědci využijí v boji s nebezpečným a velmi nakažlivým africkým morem, který zabíjí jak divoká, tak domácí prasata. K dispozici už jsou první výsledky projektu.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prasata divoká

Prasata divoká | Zdroj: NP Bavorský les, Správa NP Šumava

„Získali jsme informace o tom, kam až prasata ze svých domácích okrsků odcházejí. Chodí často přes hranice z Německa do Česka. Dokonce máme jedno divoké prase, které za den ušlo skoro 20 kilometrů,“ shrnuje výsledky pro plzeňský rozhlas mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik dokáže ujít divoké prase za den kilometrů? Poslechněte si

„Zjistili jsme, že jsou prasata schopná během krátké doby vystoupat i na šumavské vrcholky, například na Černou horu a podobně. Už teď je jisté, že případná ochrana proti africkému moru bude muset být přeshraniční,“ konstatuje.

Všechna získaná data se budou shromažďovat a vyhodnocovat.

„Projekt je úplně na začátku. Kolegové v Německu obojkovali deset divokých prasat. Dalších třicet bude následovat, abychom měli dostatečné množství informací. Potom budeme veškerá zjištění analyzovat, dávat dohromady a samozřejmě předávat dalším orgánům, které by s tím měly být seznámeny,“ vysvětluje Dvořák.

Myslivci neloví, ale fotí

O projektu sledování prasat byli informováni i myslivci a lovci, kteří fungují v okolí Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Ví, že divočáky s obojky nemají lovit.

Šumavská šelmí populace se rychle rozrůsta. Vědci odhadují, že tam žije 20 až 30 vlků

Číst článek

„Někteří z nich se dokonce spontánně přidali do takového monitoringu a posílají nám fotografie ze svých fotopastí s údaji, kde bylo prase s výrazným žlutým obojkem zachyceno. I to jsou pro nás cenné informace,“ popisuje Dvořák.

Projekt sledování divokých prasat bude pokračovat i v dalších letech, kdy budou v Národních parcích Bavorský les a Šumava shromažďovány podrobné údaje o chování divokých prasat, velikosti domovských oblastí nebo třeba o sezónních migracích divočáků.

Prase divoké | Zdroj: Vladimír Beneš, Správa NP Šumava

Veronika Krátká, jik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme