Do globální banky semen na Špicberkách natekla voda. Úložiště ale nezasáhla

Do světové banky semen na norských Špicberkách natekla voda. Kvůli nezvykle vysokým teplotám za polárním kruhem začal tát permafrost. Voda tak vnikla do unikátního komplexu, kde se uchovávají miliony semen různých rostlin. Komory se sbírkami voda nezasáhla, a zamrzla ve vstupním tunelu. Norští experti teď zkoumají, jak globální banku zabezpečit. Zvažují vykopání odvodňovacích příkopů ve skalním útesu.

Špicberky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Globální úložiště semen v Norsku | Foto: Svalbard Globale frøhvelv

Do globálního fondu poslala semena rostlin před dvěma lety také Česká republika. Podle vedoucího týmu české genové banky Vojtěcha Holubce se vzorkům na Špicberkách nemůže nic stát:

„Semena jsou na regálech a jsou v zatavených v hermeticky uzavřených bednách, takže já si myslím, že to tam je dobře zabezpečený."

Všech 809 vzorků rostlin uchovává česká genová banka také jako duplikáty na pracovišti v pražské Ruzyni. Na konci letošního roku plánuje na Špicberky poslat další semena.

 

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme