Do Slavkovského lesa by se mohly vrátit vzácné druhy motýlů. U Mnichova pro ně vznikla nová louka
Hmyzu v poslední době ubývá, přírodovědci proto hledají různé způsoby, jak to změnit. Jednou z možností je například zakládání takzvaných motýlích luk. Jedna taková teď vznikla ve Slavkovském lese, chráněné krajinné oblasti v údolí Pramenského potoka nedaleko obce Mnichov.
Na svých pozemcích motýlí louku založila společnost Mattoni 1873. Společně s přírodovědci se firma snaží zvýšit biodiverzitu rostlin a hmyzu. I když projekt teprve začíná, už teď tam odborníci pozorují deset druhů motýlů.
Na louku se zašel podívat i redaktor Dominik Hron. Jak to tam vypadá, uslyšíte v reportáži
„Cílem na této louce je zvýšit biodiverzitu rostlin, na ní je pak navázaná biodiverzita motýlů. Nejvzácnější je hnědásek rozrazilový,“ potvrdila Pavla Tájková z Českého svazu ochránců přírody.
Citlivou péčí by se louka mohla za několik let stát domovem i dalších druhů motýlů, kteří jsou často mezi chráněnými druhy. Pokud leží pozemek ladem, opanují ho invazivní druhy rostlin. Pokud se naopak pravidelně a plošně seká, hmyz ztrácí domov a rostliny pro svou výživu.
Motýlí louka je proto po okrajích posekaná a uprostřed je ostrůvek s rostlinami. Prostor se upravuje pásovou sekačkou, která je šetrná k přírodě.
„Sekání by se nemělo provádět celoplošně a najednou, ale vždy by mělo zůstat útočiště pro hmyz a plazy,“ popisuje Tájková.
Motýlí louka začala vznikat koncem loňského roku. První velké výsledky očekávají přírodovědci v horizontu pěti let.