Záchranáři odhalili dravce, který v Plzni napadal běžce. Zaútočil na téměř třicet sportovců

Dravec už napadl téměř tři desítky sportovců. Chvíli je sledoval a pak na ně zezadu nalétl, některých se i dotkl. Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice živočichů se jedná o káně lesní.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pták napadal běžce na Borských polích

Pták napadá běžce na Borských polích (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ve finále se nám ozvalo rekordních zhruba 30 lidí. A možná jich bylo i víc. Všichni popisují stále stejnou věc a stále stejný útok. To znamená, že je pták chvilku sledoval, pronásledoval a v momentě kdy běželi, nalétl na ně zezadu. Nalétl jim na hlavu a některých se dotkl, jiných ne. Zajímavé je, že se to opakuje. Stejný útok už se odehrál před loňským rokem, což je pro nás stěžejní a důležitá informace. A pomohlo nám to celý případ uzavřít,“ řekl Karel Makoň Českému rozhlasu Plzeň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už pár dní zaměstnává plzeňské ochránce zvířat záhada. Běžce na lesních silničkách napadá při běhání dravý pták. Na místo se proto vypravil i náš reportér Lukáš Milota

Ochránci se tedy pustili do pátrání. Vzhledem k tomu, že volně žijící dravci jsou většinou plaší a na lidi běžně neútočí, domnívali se odborníci, že se jedná o ptáka, který dříve byl v zajetí. Tato teorie se nakonec i potvrdila.

„Kolega Brož ze Zoologické zahrady v Plzni dorazil přímo na místo. Hodinu tam chodil a hledal onoho dravce, ale nebyl úspěšný. V momentě, kdy kolem běžel běžec, tak se najednou dravec objevil a přímo před zraky kolegy Brože provedl útok. Ten následně tedy určil, že se jedná o káně lesní,“ uvedl Makoň.

Podle něj byl s největší pravděpodobností tento pták uměle odchován, to znamená, že ho měl někdo jako mládě v zajetí, potom mu dal svobodu, nebo mu ulétl. „To znamená, že člověk je pro něj spíše partnerem nebo kolegou, proto vyhledává určitý typ lidí, a samozřejmě ty osoby, které se tam pohybují. Atakuje je jako svého partnera, protože teď akorát je doba toku a hnízdění těchto dravců. Je to naprosto nestandardní chování. Je to jeden případ z milionu a na začátku všeho stojí sám člověk,“ vysvětlil Karel Makoň.

Sokoli v Sokolově. Na komíně chemičky sídlí rodinka ohroženého ptačího druhu se třemi mláďaty

Číst článek

Nebezpečí nehrozí

„Sám jsem byl příjemně překvapený, že všichni napadení běžci byli v absolutní pohodě a berou to tam jako místní folklor. Někteří se naučili běhat s větvičkou, kterou si drží nad hlavou, podle vzoru z filmu Bohové musejí být šílení. Ta lokalita je za psím útulkem na Borských polích, je to dlouhá alej s asfaltovou cestou vedoucí na Novou hospodu. Ti, co tam běhají, to znají a mají z toho spíše srandu. Pták, který je při běhu doprovází, je tak trochu nutí k většímu výkonu. Samozřejmě na druhou stranu je to nepříjemná věc, když na vás někdo zaútočí zezadu, zejména když máte na uších sluchátka,“ doplnil Karel Makoň.

Vzhledem k tomu, že je káně polodivoké, dohodli se záchranáři, že případ už řešit nebudou a dravce nechají žít na svobodě. „Není důvod do toho zasahovat. My nevíme, jestli tam nemá nějakého ptačího partnera, i když si myslíme, že ne. Naším hlavním cílem bylo určit ten druh. Jak sami víte, na počátku jsem se sám zmýlil, když jsem si myslel, že se jedná o puštíka. Nakonec nám to sami běžci pomohli objasnit a přišlo i několik fotek. Pro nás ten případ končí s tím, že pták tam je a není třeba se obávat nějakého nebezpečí. Není důvod  ptáka chytat, protože to ani dost přesně nejde,“ uzavřel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Kateřina Jiřincová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme