Dřevěný kříž v Jeseníkách se musí přemístit. Na místě vztyčení se nacházejí vzácné rostliny

Čtyřmetrový dřevěný kříž, který nadšenci před týdnem vztyčili na vrcholu Vozka v Jeseníkách, se bude stěhovat. Správa CHKO Jeseníky se obává, že by kříž mohl přitahovat pozornost, což by neprospívalo místním vzácným rostlinám. Informoval o tom server Echo24.

Jeseník/Ostržná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevěný kříž je na skalnatém vrcholu hory Vozka v Jeseníkách

Dřevěný kříž je na skalnatém vrcholu hory Vozka v Jeseníkách | Zdroj: Facebook - CHKO Jeseníky

„Přímo na skalním masivu jsou vzácné mechy a vzácné druhy rostlin. Zcela jistě by se zvedla návštěvnost toho místa, protože lidé budou samozřejmě chtít dobýt vrchol a udělat si snímek s křížem, takže to zatížení by bylo určitě významně větší. Byť nevědomě, tak by pravděpodobně došlo k devastaci nadměrným sešlapem a k vymizení druhů, které tam jsou,“ vysvětlil serveru Echo24 vedoucí Správy CHKO Petr Šaj.

‚Z lásky k horám‘ provrtali skálu v chráněné krajinné oblasti a vztyčili kříž. Případ řeší ochranáři

Číst článek

Kříž se na vrcholu objevil z iniciativy několika nadšenců „z lásky k horám, přírodě a lidem“. Skupina iniciátorů ale o svém záměru předem nikomu neřekla a nepožádala ani o povolení vlastníka pozemku, Lesy České republiky.

Podle vedoucího správy CHKO došlo k porušení zákona č. 114 na ochranu přírody. Ochránci přírody teď jako správní orgán vyhodnocují míru poškození.

„To místo je citlivé. Jsou tam chráněné druhy, je tam i plošná ochrana. Místo má obrovský potenciál k dalšímu rozvoji, takže se nekloníme k tomu, aby tam bylo umisťováno jakékoli zařízení,“ dodává Šaj.

Správa CHKO se nakonec se skupinou realizátorů domluvila o přesunutí kříže jinam. „S autory jsme se dohodli na tom, že kříž bude z lokality odstraněn a bude v diskusi s vlastníkem vybráno náhradní místo, kde bude umístěn. Nebude to vrchol Vozky. Jsme domluveni, že přijdou s nějakými variantami,“ dodal Šaj.

Mohutný dřevěný kříž vztyčila skupina nadšenců na skalnatý vrchol Vozka v neděli 24. října. Fotografie kříže vzbudily na sociálních sítích rozruch. Většina diskutujících počin kritizuje, ale objevují se i ti, kteří upozorňují, že na jiných vrcholech se staví obrovské rozhledny a nikomu to nevadí.

Podobné kříže jsou typické pro alpské vrcholy, kde symbolizují blízkost k Bohu.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme