Druhé gorilí mládě v letošním roce. Mobi má sourozence, samice Kijivu z pražské zoo porodila

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu. Na síti X o tom informoval ředitel zahrady Miroslav Bobek. Jde o druhé gorilí mládě narozené v Praze v tomto roce. Na začátku ledna se narodila samička, která dostala jméno Mobi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třicetiletá samice Kijivu přivedla potomka na svět v pátek v noci. „Je to tak, Mobi má sourozence! Kijivu před chvílí porodila,“ uvedl v 1.10 ředitel zoo na síti X.

„Všechno probíhalo opravdu velmi rychle a dobře. Mládě hned uchopila a dala si ho k prsu,“ popsal pro Radiožurnál průběh porodu Bobek.

Kijivu je babičkou gorilí samice Duni, které se letos e2. ledna narodil potomek pojmenovaný Mobi. Jak v případě Mobi, tak i nyní u potomka Kijivu, je otcem mláděte samec Kisumu.

„Dnes bude pavilon běžně otevřený, pouze bude zakázáno používat velké objektivy, kamery a podobně, které by Kisuma mohly vyprovokovat,“ uvedl ředitel zoo.

Pohlaví mláděte ještě není určené. Podle slov Miroslava Bobka není k dispozici placenta, pohlaví se tak nejspíš bude muset zjišťovat z pupeční šňůry, popřípadě z trusu či chloupku mláděte.

Jméno pro mládě nebude tentokrát vybírat veřejnost. „Vybere ho slavná primatoložka Jane Goodall,“ uvedl ředitel zoo.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno.

Zoologická zahrada, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Loni ji navštívilo téměř 1,36 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme