Radost v safari ve Dvoře Králové: po narození nosorožce přišlo na svět mládě hrocha

Na konci minulého týdne se v královédvorském safari parku narodilo mládě hrocha - matkou se stala sedmiletá samice Hula. Do Dvora Králové se hroši vrátili před dvěma lety po čtrnáctileté přestávce v chovu těchto třetích největších suchozemských zvířat na světě. Do safari parku se za vzácnými mláďaty vypravil reportér Českého rozhlasu Hradec Králové.

Tento článek je více než rok starý.

Dvůr Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V královédvorském safari parku se narodilo mládě hrocha

V královédvorském safari parku se narodilo mládě hrocha | Foto: Lukáš Pavlačík

„Narození mláděte hrocha po téměř 30 letech považuji za jeden z nejhezčích dárků, který dvorský safari park dostal k letošním Vánocům,“ řekl Českému rozhlasu Hradec Králové k nejnovějšímu chovatelskému úspěchu zahrady její ředitel Přemysl Rabas.

V Zoo Dvůr Králové se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého. Sameček váží 41 kilogramů

Číst článek

Ošetřovatelé před blížícím se porodem oddělili samce od samičí skupiny, aby Hule zajistili co nejlepší podmínky na příchod jejího vůbec prvního mláděte na svět. „Samice i nový přírůstek jsou v pořádku, přesto zatím potřebují naprostý klid,“ říká zoolog Jiří Hrubý. Poslední odchované mládě se ve Dvoře Králové narodilo v roce 1989.

Hroši se rodí zpravidla ve vodě, kde také tráví většinu času. „U nás však porod proběhl na souši, a to v nočních hodinách, tedy v době, kdy samice téměř vždy zůstávají mimo bazén,“ říká Jiří Hrubý. Pohlaví mláděte zatím není známo a jeho váha je odhadována kolem 25 až 30 kg. Společně s Hulou a mládětem zůstává ve společném boxu také samice Mona.

Další březí samice

Otcem se stal třiatřicetiletý samec Mike dovezený na podzim minulého roku ze Zoo Stuttgart. Se samicemi byl poprvé spojen letos v březnu a téměř okamžitě si ošetřovatelé všimli pokusů o páření s oběma samicemi.

„Domníváme se proto, že nás během následujících týdnů čeká další porod. I podle Moniina chování a nárůstu její hmotnosti je pravděpodobné, že je v pokročilém stavu březosti,“ doplňuje zoolog. Březost se u hrošic pohybuje okolo osmi měsíců a většinou rodí jedno mládě.

Dvorský safari park chová hrochy obojživelné od roku 1966, kdy od mnichovské zoo Hellabrunn získal samici Doru. O rok později přišel samec jménem Heini. Pár se stal poprvé rodiči v létě 1972, kdy se jim narodila samice Buchta. Chov hrochů musel být před 16 lety přerušen kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů, který do té doby hroši obývali spolu s tapíry.

Hroší skupina je během zimních měsíců umístěna na zimovišti v zázemí zahrady. Návštěvníci budou mít možnost je vidět naživo na jaře příštího roku, kdy je ošetřovatelé přesunou do velkého výběhu s vodní nádrží v pěší části zahrady.

Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme