Emise oxidu uhličitého ve světě letos vzrostou o 1,1 procenta, za zvýšením je hlavně Čína, Indie a letadla

Celosvětové emise oxidu uhličitého v letošním roce stoupnou o 1,1 procenta v porovnání s rokem 2022. Hlavním tahounem tohoto nárůstu je Čína, Indie a letecká doprava. Podle agentury AP to vyplývá ze studie mezinárodní iniciativy vědců Global Carbon Project, která mapuje globální uhlíkové emise.

Dubaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018.

Hlavním tahounem nárůstu je podle studie Čína, Indie a letecká doprava. (ilustrační foto) | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Další roční nárůst byl oznámen na klimatické konferenci COP28 v Dubaji, kde se světoví lídři snaží dohodnout na snížení emisí o 43 procent do roku 2030. Podle iniciativy Global Carbon Project bude v roce 2023 do ovzduší vypuštěno 36,8 miliardy tun oxidu uhličitého, což je dvakrát více než před 40 lety.

Těžaři ropy v USA mají omezit únik metanu do ovzduší. Plány na snížení emisí předloží do dvou let

Číst článek

Podle vědců se zdá nevyhnutelné, že se planeta oteplí více než o 1,5 stupně Celsia, což byl cíl stanovený pařížskou klimatickou dohodou. Účastníci COP28 se budou muset dohodnout na rychlém snižování emisí, aby alespoň udrželi při životě méně ambiciózní cíl oteplení o dva stupně, uvedl hlavní autor studie Pierre Friedlingstein z britské Exeterské univerzity.

Celoplanetární oteplení na maximálně 1,5 stupně je podle studie stále ještě možné. Stát se tak ale může pouze za předpokladu masivního snížení emisí, uvedl šéf mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) Jim Skea.

„Zjevně nejdeme správným směrem,“ uvedl Friedlingstein s tím, že v důsledku spalování fosilních paliv a výroby cementu letos uniká do atmosféry 1,17 milionu kilogramů oxidu uhličitého každou vteřinu.

Bez Číny a Indie pokles

Kdyby se z kalkulace vyloučila Čína a Indie, podle Friedlingsteina by celosvětové emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv a výroby cementu klesly.

Ochrana přírody, nebo obchod s ropou? Proč se z klimasummitu v Dubaji může stát fosilní konference

Číst článek

V absolutních číslech se globální emise se v roce 2023 zvýší o 398 milionů tun, přičemž nárůst se odehrává na třech místech: v Číně, Indii a na obloze. Emise v Číně se oproti loňsku zvýšily o 458 milionů tun, v Indii o 233 milionů tun a emise z letecké dopravy o 145 milionů tun.

Mimo Indii a Čínu se emise naopak snížily, celkově o 419 milionů tun. Největší pokles zaznamenala Evropa, a to o 205 milionů tun, tedy osm procent. Spojené státy snížily emise o 154 milionů tun, přičemž pokles zde byl viditelný hlavně u uhlí. Emise z ropy a zemního plynu naopak mírně vzrostly.

V loňském roce emise oxidu uhličitého ve světě také celkově vzrostly, poklesly ale v Číně, jejíž ekonomika se tehdy stále potýkala s následky druhé vlny pandemie covidu-19. Letošní čtyřprocentní nárůst emisí v Číně je podobný tomu, který doprovázel hospodářské oživení v jiných částech světa v roce 2022, upozornil Friedlingstein.

Výpočty Global Carbon Project vycházejí z údajů poskytnutých státy a firmami za většinu letošního roku. Vědci pak na jejich základě dopočítávají údaje za celý kalendářní rok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme