Vedlejší dopady epidemie: ochránci přírody našli v sedmi evropských řekách roušky a rukavice

Ochránci přírody objevili v sedmi velkých evropských řekách jednorázové roušky a rukavice používané při pandemii koronaviru. Vyplývá to z výzkumu francouzské nadace Tara, která se zabývá kvalitou vody. Mezi takto znečištěné řeky podle studie patří i Labe.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se roušky a rukavice našly v řekách, je podle ochránců přírody velmi pravděpodobné, že jsou i v moři. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„V těch sedmi sledovaných řekách jsme našli roušky i rukavice. Je to znepokojující, protože z toho je možné vyvodit, že podobný odpad už skončil v moři,“ řekla ve vysílání rádia France Inter mluvčí nadace Tara Romy Hentingerová.

Podle ní se jednorázové roušky vyrábějí hlavně z polypropylenu, který je jedním ze tří plastů nejvíce zastoupených v moři.

Jednorázové roušky a rukavice se prý ve slané vodě rychle rozpadnou na mikročástice, které se ale následně rozkládají stovky let.

Vědci mikročástice plastu zkoumali už loni na podzim ve francouzské Seině, britské Temži nebo v Rýnu. Letos v červnu se na zkoumaná mísa vrátili, aby zjistili, jaký dopad na kvalitu vody měly zdravotní pomůcky používané v boji proti pandemii koronaviru.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme