Extrémní cyklon zdecimoval mořské ptáky. Změny klimatu způsobují častější bouře

Podle nové studie by zvýšený výskyt tropických cyklónů v důsledku globálního oteplování mohl vést k dramatickému poklesu populací mořských ptáků. O výsledcích výzkumu mořských biologů informuje The Guardian.

Bedout (Austrálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pták, moře, útes

Extrémní cyklon zdecimoval mořské ptáky. Změny klimatu způsobují častější bouře (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Silný tropický cyklon Ilsa, který loni zasáhl ostrov Bedout v západní Austrálii, měl na svědomí pokles počtu jedinců v několika tamních populacích mořských ptáků. A to až o alarmujících 90 procent.

Válka na Ukrajině ovlivňuje i zvířata. Orli změnili migrační trasy, aby se vyhnuli bojům

Číst článek

Studie publikovaná v časopise Communications Earth & Environment zjistila, že tato úroveň ztrát by mohla být pro populace mořských ptáků neudržitelná. Pravidelnost a intenzita cyklónů se v důsledku globálního oteplování zvyšuje. Extrémní vítr, silné deště a obrovské vlny narušují hnízdní cykly mořských ptáků. Populace ptáků mají přitom zásadní význam pro udržení tropických útesů a vědci varují, že jejich úbytek by mohl způsobit další tlak na ekosystémy.

„Je to alarmující. Bedout je sice jen malý ostrov v odlehlé oblasti Austrálie. Z toho, co se tady stalo, se ale můžeme hodně naučit. V mžiku jsme přišli o více než 20 000 zvířat,“ uvedla hlavní autorka studie Jennifer Laversová. „Průzkumy ostrova v průběhu tří měsíců jasně ukazují, že obnova bude pomalá a pravděpodobně ji přeruší další cyklon,“ dodala.

Populace mořských ptáků jsou životu v oblastech s výskytem cyklónů přizpůsobené. Vyšší četnost i síla bouří, způsobené změnou klimatu, ale bude mít vliv na schopnost ptačích kolonií se zotavit.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme