‚Extrémní počasí je stále častější i v Česku.‘ Podívejte se na graf srážek od roku 1954

Podle Českého hydrometeorologického ústavu byl letošní červen ten nejdeštivější od roku 1961. Přitom ještě v dubnu vědci z týmu Intersucho varovali, že Česko prochází nejhorší epizodou sucha za posledních 500 let. Tématu se ve čtvrtečním vysílání věnoval Česky rozhlas Plus s komunikační koordinátorkou Klimatické koalice Michaelou Pixovou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graf ukazuje denní srážky na meteorologické stanici v Přibyslavi od roku 1954. Letošní rok je vyznačený červenou barvou, v grafu je vidět srážkově silnější období trvající od konce dubna až do začátku července.

Až donedávna se i čeští vědci domnívali, že v našich zeměpisných podmínkách pocítíme změny klimatu daleko později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Jana Bumby

Skutečnost je ale jiná: už letos Česko zažilo druhou nejteplejší zimu v zaznamenávané historii, a to ve spojení s (až do června) největším suchem za poslední stovky let. Aby toho nebylo málo, část území postihly i přívalové povodně.

„Dá se říct, že se frekvence extrémního počasí zvyšuje hlavně v posledních 20 letech,“ říká komunikační koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová.

„Intenzita vzrůstá v závislosti na tom, jak se zvyšuje globální teplota. Nejen atmosféry, ale i oceánů. Takže ve vzduchu a v mořích je vysoké množství energie. Zároveň se mění srážkové poměry, výpar vody a podobně,“ dodává ve vysílání Plusu.

Mírné pásmo hrálo do karet

Extrémní počasí zasahuje všechny oblasti světa: velké zimy v Mongolsku, tajfuny na Filipínách, desertifikace v Iráku, sucho v Etiopii a další extrémní počasí v Zambii. Povodně v Česku jsou podle Pixové jen malým střípkem do celkové mozaiky.

„Česko se nachází v mírném pásmu, takže jsme dřív byli do značné míry ušetřeni těch největších extrémů. Nemáme tady tornáda nebo hurikány, ale co máme, jsou extrémní orkány, které jsou v poslední době stále ničivější,“ vypočítává.

Podle Pixové ale pořád platí, že „je to u nás stále bezpečnější než jinde“. „Ve všech pozorovaných jevech sledujeme změnu. Tam, kde se vyskytují hurikány, tak jsou ničivější. U nás zase dochází k častějšímu střídání intenzivních period sucha nebo povodní.“

Jan Bumba, lup, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme