Fotograf zachytil unikátní momentku plejtváka s lachtanem na jazyku. ‚Životní příležitost,‘ říká o tom

Fotograf a biolog Chase Dekker zachytil na unikátním snímku plejtváka zaskočeného ve chvíli, kdy se mu dostal do otevřené tlamy lachtan. Duchapřítomný Dekker fotografii pořídil 22. července, když se na lodi vydal pozorovat velryby u pobřeží kalifornského Monterey. Dvaceti sedmiletý fotograf věří, že je to poprvé, co podobný snímek vznikl, píše britská BBC.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Viděl jsem už naprosto šílené věci, ale nic jako toto,“ říká Dekker, který se věnuje fotografování zvířat ve volné přírodě už deset let.

VIDEO: Potápěče u jihoafrického pobřeží napůl spolkl plejtvák. Nevšední zkušenost přežil

Číst článek

V pondělí 22. července spatřil z lodě „menší“ skupinu asi tří plejtváků a zhruba stovku lachtanů. Za celou cestu viděl asi na stovku velryb a přes tři tisíce lachtanů, píše server BBC. Živili se z hejna ančoviček na hladině, když najednou jednoho z plejtváků zaskočilo nezvykle velké sousto.

„Pozorovali jsme je dlouho a pak se stalo to, čemu říkám životní příležitost. Pořád tomu nemohu uvěřit. Měl jsem jen zlomek vteřiny, než si plejtvák uvědomil, že na něm přistál lachtan, abych to zachytil,“ říká Dekker.

Podle BBC si je fotograf „na více než sto procent“ jist, že lachtan skončil dobře a nakonec odplul.

Keporkaci nemají zuby, ale kostice, jimiž filtrují z mořské vody potravu. Plejtvák většinou pozře sousto z moře za pouhých pět vteřin, v tomto případě ale zůstal s otevřenými čelistmi asi 15 vteřin, a dal tak lachtanovi dost času na to, aby se zachránil.

„Ve skutečnosti nad ním čelisti vůbec nezavřel, takže by se mu nemělo nic stát. Musel být vyděšený, ale nezraněný,“ soudí Dekker.

VIDEO: Spoléhala, že jí pomůžu, říká potápěč, který zbavil mantu obrovskou rybářských háčků

Číst článek

Mořští predátoři – velryby, lachtani, delfíni a žraloci – podle něj loví ve stejném hejnu. Jediný, kdo se tak podle něj má obávat, jsou jejich kořisti ryby.

Nyní fotograf pokračuje na Tongu se skupinou milovníků přírody, kteří si chtějí s plejtváky zaplavat. Že by někdo skončil v jejich čelistech, podle Dekkera nehrozí. „Plaveme s nimi, ale je to chovná skupina, nebudou na lovu. Většinou tam tlamu vůbec neotevírají,“ ujišťuje.

Plavci se nemusejí obávat plejtváků pod sebou, ale musejí sledovat, zda nejsou nad nimi. „Loni jich na nás pár málem skočilo. Stále vyskakují z vody.“

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme