Mikroplasty jsou i v mracích kolem hory Fudži. Můžou mít zásadní vliv na změny klimatu

V mracích obklopujících největší japonskou horu Fudži a horu Oyama našli vědci několik druhů mikroplastů. Nově se tak potvrdilo, že se nacházejí i ve spodních vrstvách atmosféry. Mikroplasty můžou mít zásadní vliv na změny klimatu a skrze déšť by také částice mohly ještě víc kontaminovat zemský povrch. Píše o tom server Euronews.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fuji hora japonsko mraky

fuji hora japonsko mraky | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Japonští vědci analyzovali vodu v mracích nad horami v nadmořské výšce mezi 1300 a 3776 metrů. Ve vzorcích se objevilo dokonce devět různých druhů mikroplastů, především plastových polymerů s některými druhy kaučuku. Mraky obsahovaly až 14 kusů mikroplastů na jeden litr vody a jejich velikost se pohybovala od 7 do 95 mikrometrů, informuje server Euronews.

V ledvinách, játrech a možná i mozku. Kde všude se hromadí mikroplasty a co můžou způsobit

Číst článek

Podle této studie publikované v Environmental Chemistry Letters je zjištění velmi znepokojivé, protože se mikroplasty z mraků mohou následně skrze déšť dostat na zemský povrch, který kontaminují.

„Mikroplasty se možná staly základní složkou mraků a prostřednictvím těchto plastových dešťů kontaminují téměř vše, co jíme a pijeme,“ uvádí ke studii prohlášení, které zveřejnila Waseda University.

Navíc by mikroplasty obsažené v atmosféře mohly mít zásadní vliv na klima. Některé objevené částice totiž mají molekulární strukturu, která může ovlivňovat tvorbu mraků. Vlivem ultrafialového záření se totiž mění jejich vlastnosti a stávají se hydrofilní. Vědci tak odhadují, že by mikroplasty mohly přispět k tomu, že se v mracích bude tvořit větší množství ledu nebo vody a mraky by celkově mohly být více kondenzované, což by mohlo mít vliv na ochlazování na Zemi.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme