Klimatolog: Indie, Čína i Nigérie více využívají fosilní paliva. Klimatické závazky přijímá jen vyspělý svět

K závěru se pomalu chýlí rok, který se podle dostupných dat zapíše jako globálně nejteplejší od začátku měření, za více než 170 let. A podle některých vědců jde pravděpodobně o nejteplejší rok za 125 tisíc let. „Závazky mezinárodních klimatických konferencí jsou nevyrovnané,“ uvádí Aleš Farda, odborník na klimatické modelování z Ústavu globální změny Akademie věd.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň v Bolívii.

Někteří vědci uvádějí letošní rok jako nejteplejší za posledních 125 tisíc let. | Foto: Claudia Morales | Zdroj: Reuters

List The New York Times píše, že letošní teploty v globálním měřítku nejen že překonaly dosavadní rekordy, ale doslova je „rozmetaly na prach“. Je to z vašeho pohledu mediální nadsázka, nebo trefná poznámka?
Nepoužil bych tak silná slova, které použili novináři The New York Times. Nicméně je jasné, že ten rok je teplotně zcela mimořádný. V časové teplotní řadě bude podle všeho vyčnívat, ať už se bavíme o severní polokouli, nebo o České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejteplejší rok za 125 tisíc let. Poslechněte si polední publicistiku s Věrou Štechrovou.

Jak významný vliv měl na letošní teplotu právě cyklický jev El Niňo - Ježíšek, o kterém se mluví?
Tento rok bude výjimečný nejen z hlediska rekordních teplot, mimo jiné i z toho důvodu, že se sešlo i vícero dalších jevů. Vliv člověka a tyto další jevy způsobily, že teploty jsou tak dramaticky vysoké. Přispěla k tomu zcela nepochybně velká podzimní teplotní anomálie, která doteď přetrvává v oblasti severního Atlantiku.

Severní Atlantik i některá další okrajová moře jsou velmi teplá. Zřejmě se tam prolínají ještě efekty výbuchu sopky v souostroví Tonga z roku 2022, která dala do atmosféry atypicky velké množství vodní páry, jejíž vliv nějakým způsobem stále přetrvává.

Jak vychází letošní rok v postupné řadě posledních let? Když se podíváme na křivku, je tedy setrvale stoupající, nebo jsou tam vidět výkyvy?
V zásadě se dá říct, že platí oboje. Teplotní křivka nám stoupá poměrně výrazně a setrvale. Zůstávají výkyvy, které zejména v jednotlivých regionech z důvodů různých změn v cirkulaci mohou způsobit i nějaké lokální nebo regionální ochlazování. Jednotlivé roky mohou být chladnější i v tom velmi teplém období, ve kterém žijeme.

Sucho, ale i jiné ryby v jiný čas. Z nejzranitelnějších částí světa přichází svědectví o rekordně teplém roku

Číst článek

Bude možné na základě letošních dat posoudit, jestli globální oteplování nabírá na tempu?
Tato otázka se nabízí, ale neexistuje na ni jednoznačná odpověď právě z těch důvodů, které jsme zmiňovali v předchozí otázce. Jde totiž o to, že letošnímu teplotnímu rekordu pomohly právě i jiné jevy, jako je El Niňo nebo třeba změny ve spalování a v námořní dopravě.

Je tam několik faktorů, které přispěly k tomu, že jsou teploty extrémní. Globální oteplování je jasný a dominantní jev už několik desetiletí. K tomu se přidávají nepříliš příznivé zprávy. Například to, že velká řada rozvíjejících se ekonomik, jako je Indie, Čína, ale i Nigérie, zrychlují využívání fosilních paliv. Emise skleníkových plynů tedy stále rostou.

Je to neřízený proces, nebo by ho přece jen mohly zbrzdit i závazky přijímané na mezinárodních klimatických konferencích?
Závazky samozřejmě proti globálnímu oteplování působí, pokud jsou naplňovány alespoň částečně. Tady právě řešíme skutečnost, na kterou poukazují některé organizace a vědecké kruhy. Závazky jsou v podstatě nevyrovnané, nedostatečné. Hlásí se k nim průmyslový, rozvinutý svět. Velká část zbývajícího světa se k ním hlásí jen verbálně a do budoucna.

Věra Štechrová, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme