Nejspíše zemřela poslední z Goril v mlze. Poppy nikdo neviděl od loňského srpna

Ve Rwandě nejspíš zemřela poslední z takzvaných Goril v mlze – primátů, proslavených americkou vědkyni Dian Fosseyovou. Gorilí samice známá pod jménem Poppy by se letos v dubnu dožila 43 let. Jak uvedla nadace Dian Fosseyové, Poppy nikdo neviděl od loňského srpna. Pracovníci nadace proto předpokládají, že vzhledem k už poměrně pokročilému věku zemřela.

Kigali Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřela poslední z Goril v mlze. Jedna z primátů, kteří pomohli zachránit svůj druh | Zdroj: Profimedia

Gorila Poppy se narodila ve Rwandském národním parku Volcanoes na apríla roku 1976 – devět let poté, co v této rezervaci americká bioložka Fosseyová založila svou výzkumnou stanici. Fosseyová Poppy označovala jako půvabné zlatíčko, které nikomu neublíží.

Byla ovšem výjimečná nejen svou povahou a tím, že byla poslední žijící gorilou v mlze. Pocházela totiž z gorilí „královské“ rodiny. Její matkou byla matriarcha Effie a její příbuzní se rozšířili mezi množství gorilích skupin ve východní Africe.

Pracovníci nadace ji sledovali skoro celý život a díky tomu jim i vědcům pomohla proniknout hlouběji do života goril horských. Předloni v prosinci se také ve věku 41 stala nejstarší gorilou, která dokázala porodit potomka. Necelý rok poté ale její stopy zmizely.

Pojmenování „gorily v mlze“ je odvozené od stejnojmenné knihy bioložky Dian Fosseyové. Kniha vycházela z deníkových zápisků, které tato zooložka pořizovala během svého působení ve Rwandě | Foto: Liam White | Zdroj: Profimedia/Alamy

Pojmenování „gorily v mlze“ je odvozené od stejnojmenné knihy bioložky Dian Fosseyové. Kniha vycházela z deníkových zápisků, které tato zooložka pořizovala během svého působení ve Rwandě.

Velmi se v této zemi angažovala v záchraně goril – když do země přijela v druhé polovině 60. let, gorilí populaci tam objevila zcela zdecimovanou – čítala tehdy pouhých 240 jedinců a byla prakticky na hraně vyhynutí.

Díky své práci a knize se Fosseyové podařilo k těmto primátům přitáhnout pozornost světa a téma zpopularizoval i stejnojmenný film, natočený na motivy knihy Gorily v mlze. Ve snímku hrála mimo jiné i gorila Maggie – sestra zesnulé Poppy. O hlavní lidskou roli se v ní postarala americká herečka Sigourney Weaverová.

Snaha Dian Fosseyové byla alespoň částečně úspěšná. Gorilí populace se za posledních 50 let víc než zdvojnásobila. Vědkyni samotnou ale před 30 lety v její výzkumné stanici někdo zavraždil a její smrt je dodnes nevyjasněná.

null

null

Bioložka Dian Fosseyová s Poppy, když byla ještě mládě, pozdní 70. léta. Zdroj: Gorilla Fund.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme