Na vrcholu Grónska poprvé v historii měření padal déšť místo sněhu, píše CNN

Na jednom z běžně zasněžených vrcholů Grónska poprvé v historii pršelo, píše na svém webu americká televizní stanice CNN. Teploty o víkendu vystoupaly nad bod mrazu, což se stalo teprve potřetí za téměř deset let. Podle výzkumníků z Univerzity v Coloradu je to důkaz rychlého postupu klimatických změn.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovec v Grónsku | Zdroj: Reuters

Grónsko zasáhly nejsilnější srážky od roku 1950, tedy od okamžiku, kdy se tam začala teplota měřit. Netradiční je i množství tání ledové masy, které bylo v této roční době sedmkrát vyšší, než je běžné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Počasí v Grónsku, včetně tání, silného větru a teď deště, je v posledních deseti letech odlišné od normálu a podle odborníků se výkyvy objevují čím dál častěji. 

V červenci zažil grónský ledový štít jednu z nejvýznamnějších událostí tání za poslední desetiletí. Za jediný den ztratil víc než 8,5 miliardy tun ledu. Podle vědců bude mít déšť trvalý vliv na vlastnosti sněhu a zanechá za sebou kůru, která bude absorbovat víc energie ze Slunce. 

S oteplováním planety rychle ubývá led. Země od poloviny 90. let ztratila 28 bilionů tun ledu. Z toho velká část připadá na Arktidu, včetně grónského ledového štítu.

Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiu.

Magdaléna Fajtová, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme