Harry Potter ohrožuje sovy ve východní Asii. Ve volné přírodě jim dokonce hrozí vyhubení

V Indonésii mizí z volné přírody sovy. A je to tak vážné, že ochránci zvířat začínají bít na poplach. Viníkem jsou podle nich knihy a filmy o čaroději Harrym Potterovi. Mladý kouzelník, vytvořený spisovatelkou J. K. Rowlingovou, má v příbězích věrnou sněžnou sovu Hedviku, po které touží hlavně děti a fanoušci série. A zatímco v domácnostech houká stále víc roztomilých opeřenců, v přírodě by mohli vymizet.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovice sněžná. V příbězích o Harrym Potterovi se jmenovala Hedvika. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Vědci z britské Oxford Brook University zjistili, že se počet nelegálně prodaných sov v Indonésii v posledních letech dramaticky roste. V roce 2001, kdy se do kin dostal první film o Harrym Potterovi, se prodalo jen několik stovek těchto ptáků. O patnáct let později ale počet vyskočil na víc než třináct tisíc.

Harry Potter slaví 20. narozeniny. Otestujte si, jak dobře znáte knižní sérii o mladém kouzelníkovi

Číst článek

To by samo o sobě ještě nutně neznamenalo, že za to může Harry Potter, v jehož příbězích sovy obvykle nosí dopisy. Jenže domněnku potvrzují i názvy prodávaných ptáků.

Zatímco dřív se sovám v malajštině říkalo „Burung Hantu" teď jsou známí pod jménem „Burung Harry Potter ", tedy ptáci Harryho Pottera.

Ochránci zvířat chtějí proti tomuto trendu bojovat. Chtějí sovy zařadit na seznam indonéských ohrožených druhů. Tisíce sov, které se každý rok prodají, totiž pochází z naprosté většiny z volné přírody.

Zvířata zvyklá na divočinu prý navíc umírají poměrně záhy poté, co si je lidé koupí. Cena je přitom nízká. Pohybuje se v přepočtu od asi dvou set do šesti set korun. Problém je to i v Indii a Thajsku.

Sama autorka Harryho Pottera už dřív řekla, že v knihách nikdy nezamýšlela ukázat skutečné chování sov. A zdůraznila, že nemůžou být šťastné zavřené v malých klecích.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme