Bílovecké gymnázium postaví holubník řízený počítačem. Díky tomu by ve městě mohlo ubýt holubů

Na půdě bíloveckého gymnázia vznikne holubník řízený počítačem. Pod střechou školy budou mít divocí holubi krmení i takzvané hnízdní misky. Právě v těch chce vedení gymnázia pravidelně vyměňovat snesená holubí vejce za umělá, aby se snížil jejich počet ve městě.

Bílovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

holubník s holubem

Pod střechou školy budou mít divocí holubi krmení i takzvané hnízdní misky (ilustrační foto) | Foto: RebeccasPictures | Zdroj: Fotobanka Pixabay | Licence Pixabay,©

„Dlouhodobě jsme řešili problém s holuby jako takovými. Zvažovali jsme mnohá opatření, od deratizace po různé bodce až po mechanické ochrany,“ vysvětluje ředitel Gymnázia Mikuláše Koperník Pavel Mrva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o chystaném holubníku zjišťovala Natálie Flajžíková

Právě tehdy proběhlo setkání ředitele s ostravskou organizací Městské holubníky, která se snaží o vybudování sítě holubníků ve veřejných budovách. Na půdě bíloveckého gymnázia by měl plánovaný holubník poskytnout útočiště stovce holubů.

„Jsou tam už historicky udělané místnosti, tak vlastně vznikly komůrky zhruba devět metrů čtverečních. My neděláme nic jiného, než že ty místnosti obkládáme omyvatelným materiálem,“ dodal ředitel.

Smyslem je hlavně vyměňování holubích vajec za umělá. Tím by se měl počet holubů začít snižovat.

Věda pro děti: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Číst článek

„Vlastní likvidaci bude dělat náš zaměstnanec, určitě k tomu nebudeme pouštět žáky,“ uvedl ředitel s tím, že studenti budou život holubů pozorovat. Součástí holubníku totiž budou i kamery, váhy, počítadla vletů i odletů.

Efektivní snižování počtu holubů

Podle Michaely Klimšové z iniciativy Městské holubníky je takový holubník nenásilným řešením, jak počet holubů ve městech efektivně snižovat.

„Oproti deratizaci je to samozřejmě humánní řešení. Je to lepší i proto, že deratizace ta holubí hejna omlazuje, tím pádem nedochází k trvalému snížení jejich počtu,“ vysvětlila.

Vyrobení holubníku plánovala bílovecká radnice už dříve, nenašla pro něj ale vhodné prostory.

„Oproti deratizaci je holubník humánní řešení.“

Michaela Klimšová, Městské holubníky

„Zvažovali jsme také vybudování městského holubníku například na náměstí nebo v parku, ale nakonec se od iniciativy upustilo. Uvidíme, jak pilotní projekt gymnázia bude fungovat. Případně bychom zvážili, jestli nemáme nějakou volnou půdu,“ řekla místostarostka Bílovce Tereza Grabcová Hozová (Piráti).

Školu bude holubník stát asi sto tisíc korun, které sama zaplatí. První holubi by mohli přiletět už v dubnu.

Natálie Flajžíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme