Hrabošů na polích na Olomoucku ubylo. Stále je jich ale dost na to, aby páchali zemědělcům značné škody

Na polích v Česku v uplynulém měsíci ubylo hrabošů. Vyplývá to z pravidelného monitoringu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ke snížení počtu hlodavců pravděpodobně přispělo i jarní deštivé počasí.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraboš polní (ilustrační foto)

Hrabošů polních na Olomoucku ubylo | Zdroj: Profimedia

Na některých místech hraboši na polích škodí dál. Problémy mají dál třeba někteří zemědělci na Olomoucku. „V pšenici už je vidět, jak to prořídlo,“ říká soukromý zemědělec Roman Koutek, jenž kontroluje škody, které na pšeničném poli kousek za Olomoucí napáchaly hraboši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrabošů na polích na Olomoucku ubylo. Stále je jich ale dost na to, aby páchali zemědělcům značné škody

Nejvíce škod ale Koutek sčítá na polích s řepkou. Asi třetinu výměry proto musel zlikvidovat, u zbytku očekává nižší výnosy.

Podobně to vypadá i na nedalekých polích zemědělského družstva Těšetice. „Po deštích je situace trochu lepší, ale pořád je aktivních nor víc než za normálního stavu. Výnos bude minimálně o čtyřicet procent nižší než normálně,“ zmiňuje agronom Václav Coufal.

Celkově se populace hrabošů v Olomouckém kraji v uplynulém měsíci zmenšila. Jak ale doplňuje mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková, v některých lokalitách jejich aktivita pořád velmi výrazně překračuje práh škodlivosti.

„Nejvyšší počty populace hraboše na Olomoucku se mohou nyní pohybovat lokálně na úrovni 1000 až 1800 aktivních východů z nor na hektar,“ přibližuje Kršková. Problémy hraboši nadále působí, tak i v Jihomoravském a Zlínském kraji.

Jana Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme