Hrabošů ve Zlínském kraji opět přibylo. Na hektaru pole na Kroměřížsku najdete až 13 tisíc východů z nor

Zemědělcům na Kroměřížsku a částečně i na Zlínsku a Uherskohradišťsku stále ničí úrodu přemnožení hraboši. Těch od konce srpna navíc znovu na polích výrazně přibylo. V obcích Rataje a Postupky už spolu s krupobitím způsobili milionové škody na řepce, pšenici, kukuřici i cukrovce.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraboš v noře

Hrabošů ve Zlínském kraji opět přibylo (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zvláště na Kroměřížsku letos bojují s přemnoženými hraboši. Zemědělci používají termín práh škodlivosti, což představuje počet 200 aktivních východů z nor na hektar. Ve Zlínském kraji je ale tento práh překročen v průměru asi osm a půl krát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrabošů na polích ve Zlínském kraji přibylo. Část úrody v některých oblastech už poničili, škodit mohou dál

Na některých místech dokonce dosahují počty hrabošů řádů desetinásobků prahu škodlivosti, v nejextrémnějším případě je to až 13 tisíc východů z nor na hekar.

To se týká právě oblasti Kroměřížska, konkrétně obcí Rataje, Břest a Kyselovice. Výrazně vysoké hodnoty ale Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zaznamenal i ve Vlčnově na Uherskohradišťsku nebo v Napajedlích na Zlínsku.

V Česku stále roste populace hrabošů. Nejvíce se přemnožili na Moravě, způsobují problémy farmářům

Číst článek

Ve velkém se v tuto chvíli hlodavci vyskytují hlavně na meziplodinách - tedy rostlinách, které se sází kvůli zlepšení kvality půdy mezi obdělávané pole, škody jsou i na sklizených plochách.

V Ratajích a Postoupkách díky nim a nepříznivému počasí spojenému s krupobitím hlásí milionové škody na řepce, pšenici, kukuřici i cukrovce. Podobné problémy mají i v Břestu.

Škody mohou být ještě větší – podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského jsou aktuálně hraboši hrozbou pro nově zakládané porosty ozimých plodin.

Jak zabránit přemnožení

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vydal doporučení, aby zemědělci v oblastech s vysokým výskytem hrabošů nevysévali letní meziplodiny.

Zemědělci už sklidili téměř veškeré obilí a řepku. Výnos je vyšší než loni, kvalita ale klesla

Číst článek

Ty totiž hlodavce krmí a poskytují jim úkryt před jinými živočichy. Doporučení ale platí jen pro zemědělce v ohrožených okresech, tedy ve Zlínském kraji jen pro Kroměřížsko.

Takové opatření podle některých zemědělců nemusí zabrat. Podle agronoma Martina Gabrhelíka i šéfa ratajského družstva Josefa Sedláčka by nejvíce pomohlo zrychlení procesu povolení k použití přípravků na hubení hlodavců.

V tuto chvíli totiž vyřízení povolení trvá asi tři měsíce, zemědělci ale potřebují v takových případech zasáhnout co nejrychleji.

Leona Nevařilová, Růžena Vorlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme