Zákaz plošného užívání jedu proti hrabošům platí dál, o výjimku musí zemědělci požádat

Zemědělci stále nebudou moci plošně používat jed Stutox II proti přemnoženým hrabošům, povolení pro plošnou aplikaci je dál pozastaveno. Vyplývá to z pondělní schůzky na ministerstvu zemědělství, kde o hlodavčí kalamitě dvě a půl hodiny jednali zástupci resortů životního prostředí, zemědělství, zemědělci i ornitologové.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraboš polní

V současnosti je možné jed na proti hrabošům pokládat pouze přímo do nor. | Foto: Dieter TD | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) | CC BY-NC-SA 3.0,©

Jednotliví zemědělci mohou podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého požádat o individuální výjimku místní orgány ochrany přírody a krajiny. Podle ministerstva životního prostředí se má dávat jed přímo do nor, jako je tomu na Slovensku, v Německu a Rakousku.

Extrémně přemnožení hraboši likvidují úrodu na Hané, někteří pěstitelé už museli lány s obilím zaorat

Číst článek

„Z resortu životního prostředí zaznělo neměnné stanovisko. Za nás platí pozastavení povolení na aplikaci cílenou rozhozem,“ řekl novinářům Bílý. Každý zemědělec musí na konkrétní pozemek požádat příslušný orgán přírody, aby mohl látku aplikovat jiným způsobem.

Předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek je s pondělním rozhodnutím spokojený. „Vítáme toto rozhodnutí, byť ideální by bylo úplné vyloučení chemie ze zemědělství. V dané situaci je to rozumný kompromis,“ okomentoval výsledek jednání Vermouzek.

Aplikace jedu do nor je podle něj mnohem méně riziková. „I když samozřejmě riziko úplně vyloučit nemůžeme nikdy, hrozí například, že hraboši tu náhradu vyhrabou ven a potom se k ní ptáci stejně mohou dostat,“ dodal.

Dobrá zpráva z jednání na MZe: použití Stutoxu nadále pouze do děr.

15:31 – 12. 08. 2019

2 16

Pro předsedu Zemědělského svazu ČR Martina Pýchu je výsledek schůzky naopak zklamáním. Nikdo podle něj neřekl, co dělat, když hraboši sežerou ozimy, ani jaké budou kompenzace. Zemědělci se budou podle Pýchy obracet na jednotlivé kraje, aby pomohly s eliminací hraboše v rumištích a u silnic.

Svaz bude nicméně dál usilovat o jednání s ministerstvem životního prostředí a doufá v to, že časem resort alespoň částečně ustoupí návrhu, který zemědělci předkládali.

Biologická cesta proti přemnoženým hrabošů nestačí, zdůrazňuje expert ze zemědělského ústavu Hnízdil

Číst článek

Ředitelka kanceláře Asociace soukromého zemědělství ČR Šárka Gorgoňová uvedla, že asociace „nepovažuje plošnou aplikaci přípravku Stutox II k hubení hrabošů na velkých plochách za řešení ani v případě, že dojde k přemnožení těchto hlodavců“. 

Plošné aplikaci jedu se podle ní ale asociace nebrání, pokud jde o kalamitní přemnožení a pokud s tím souhlasí orgány ochrany přírody. 

Vlna kritiky

Úřad pondělní diskusi svolal po vlně kritiky, kdy ministerstvo životního prostředí a ekologické organizace minulý týden upozornily na to, že plošná aplikace jedu Stutox II může ohrozit ptáky, divokou zvěř nebo psy a kočky.

Ministerstvo zemědělství však argumentovalo ve prospěch plošného použití jedu přemnoženými hraboši a zdravotními problémy, které můžou hlodavci způsobit. V pátek stát dočasně pozastavil povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům.

Pýcha už v pátek upozornil na to, že přemnožení hraboše je běžnou věcí, ale nikoliv v současné míře. Stát zatím zaznamenal žádost o 20 povolení na plošné využití přípravku, dodal.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme