Rak signální, mýval, norek, bolševník. V boji s invazními druhy má pomoci nový akční plán
Vláda chce zbrzdit šíření invazních druhů rostlin a živočichů. Problém řeší nový akční plán ministerstva životního prostředí, který vychází z nařízení Evropské unie. V boji proti biologické invazi můžou podle odborníků pomoci lepší postupy, legislativní nástroje a také informovanost nebo monitoring.
Mezi invazní živočichy patří například rak signální, který se v jižních Čechách vyskytuje na několika místech. „Třeba na hranicích Rakouska a Česka na řece Malši, kde ohrožuje zbytkovou populaci perlorodky říční. Dále můžeme zmínit u Vimperka Křišťanovický potok a řeku Volyňku. Rak signální vyžírá faunu, konkuruje našim původním druhům a přenáší račí mor,“ říká Miloš Buřič z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny a také vědci se snaží o odchyty invazních živočichů. Nejsou ale moc účinné. „Odchyt má smysl jenom na malé lokalitě, kde máme druh hlášený nově. V případě, že je to dlouho osídlená lokalita, už to účinné není,“ potvrzuje Miloš Buřič.
V Česku je téměř 1500 invazních druhů. Patří mezi ně střevlička východní, mýval, norek a z rostlin především bolševník a pajasan žláznatý.
Najít efektivnější postupy má právě nový akční plán. „Měl by sdružit jednotlivé skupiny, ať jsou to třeba zemědělci, rybáři, lesníci, ochranáři, aby byl jejich postup koordinovaný. Další okruh se týká kontrolní činnosti, ekonomických nástrojů, legislativních nástrojů a výzkumu,“ uvádí Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny
Důležitá je podle něj také informovanost a monitoring. Do toho se může zapojit veřejnost. „Příkladem budiž hlavačkovec amurský – díky všímavosti lidí jsme zachytili první ohnisko jeho výskytu. Totéž může nastat u sršně asijské, která u nás zatím není, ale věříme, že budeme schopni odhalit první ohniska a ve spolupráci s ostatními resorty okamžitě zasáhnout,“ dodává.
Pozorování můžou lidé nahlásit na webových stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny. Ta připravila projekt na celostátní sběr dat, který umožní získat podklady o výskytu invazních druhů na našem území.