Grindavík nebude po sopečné erupci bezpečný ještě několik let. Láva město možná zcela pohltí

Sopečná erupce na Islandu předminulý týden poprvé po 51 letech zapálila a pohltila několik domů. Výjimečná událost uvrhla do nejistoty obyvatele města Grindavík, kteří teď netuší, kdy a zda se budou moci vrátit do svých domovů, píše agentura AFP. „Ta nejistota nás unavuje,“ řekla zkroušeně třiačtyřicetiletá Erla Ósk Pétursdóttirová, jedna z obyvatelek města, které leží jen pár kilometrů od relativně nové vulkanické trhliny.

Grindavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město, ve kterém obvykle žije bezmála 4000 obyvatel, v posledních dvou měsících potemnělo

Město, ve kterém obvykle žije bezmála 4000 obyvatel, v posledních dvou měsících potemnělo | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Sopečná erupce na okraji přístavního města Grindavík probudila Island předminulou neděli ráno. Město jen několik hodin předtím narychlo evakuovaly úřady, v poledne pak oranžově žhnoucí láva tři domy proměnila v popel. Islandští meteorologové od té doby uvedli, že se sopečná aktivita uklidnila, v oblasti ale pokračuje „hromadění magmatu“. Grindavík proto není bezpečný a nebude ještě několik dalších let.

Výbuch sopky u islandského města Grindavík už není mimořádný. Dalo se to očekávat, říká vulkanoložka

Číst článek

„Nevíme, jak dlouho bude (sopečná aktivita) pokračovat, ale může to trvat roky a je možné, že láva město pohltí,“ uvedl islandský geofyzik Magnús Tumi Gudmundsson, který tento týden na setkání v Reykjavíku odpovídal na otázky zhruba 500 obyvatel Grindavíku.

Schůzky se zúčastnila i islandská premiérka Katrín Jakobsdóttirová. „Je třeba je podpořit,“ uvedl na adresu lávou vyhnaných obyvatel Gudmundsson. „Jsou vysídlení, domů se nedostanou a mají finanční potíže,“ poznamenal odborník.

Město, ve kterém obvykle žije bezmála 4000 obyvatel, v posledních dvou měsících potemnělo. První evakuaci úřady nařídily 11. listopadu v souvislosti se stovkami otřesů, kvůli kterým popraskaly budovy a v silnicích se objevily trhliny. Seizmickou aktivitu spustil přesun magmatu v zemské kůře, předchůdce sopečné erupce.

Obyvatelé Grindavíku se mohli domů nakrátko vrátit po první erupci z 18. prosince a trvale 23. prosince. Této možnosti ale využilo jen několik desítek obyvatel, podle ostatních byla situace příliš nebezpečná. Několik posledních lidí musely islandské úřady urychleně evakuovat předminulou neděli večer, kdy se naplnily jejich nejhorší obavy.

U města Grindavík na Islandu začaly nové sopečné erupce. Láva prolomila obranné zdi a zapálila domy

Číst článek

Mnoho rodin, překvapených rozsahem destrukce, se ocitlo ve finanční tísni, protože musí i nadále splácet hypotéku a zároveň v případě, že nenašli místo u příbuzných, platit nově také nájem. „Musíme se připravit na to, že to bude dlouhé,“ uvedla Pétursdóttirová.

Většina obyvatel jejího rodného města se podle ní smířila s tím, že Grindavík navždy opustí. Jejich prioritou je hlavně žít v bezpečí a vrátit se ke stabilní finanční situaci. Mezitím se ale musí vypořádat s nejistotou a smutkem. „Truchlíme nad ztrátou naší komunity, která se rozptýlila, a nechceme nic víc než se k sobě vrátit,“ uvedla Pétursdóttirová.

Páll Thorbjörnsson ale se svou budoucností ve městě, které je vystavěné na 800 let starém lávovém příkrovu, stále počítá. „Musíme tomu dát čas,“ uvedl realitní makléř. „Já nic nezmůžu, poslední slovo budou mít vláda a matka příroda,“ dodal.

Erupce v Grindavíku je na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu pátá za poslední tři roky. Ostrovní země v severním Atlantiku je největší a nejaktivnější sopečnou oblastí v Evropě. Rozprostírá se na Středoatlantském hřbetě, který tvoří rozhraní mezi litosférickými deskami, a má 33 aktivních sopečných systémů. 

Většina obyvatel města se rozhodla, že Grindavík navždy opustí | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme