Islandská vláda dala zelenou dalšímu lovu velryb. Ochránci upozorňují na důkazy o utrpení zvířat

Islandská vláda znovu vydala licenci k lovu velryb. Ačkoli je určena pro jedinou velrybářskou společnost v zemi, licence na loveckou sezonu 2024 umožňuje společnosti Hvalur zabít více než sto jedinců plejtváka myšok.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velryba, moře, oceán, plejtvák myšok

Jen v loňském roce bylo společnosti Hvalur povoleno ulovit 161 plejtváků (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Velrybářská sezona na Islandu obvykle trvá od června do září. Většina velrybího masa se exportuje do Japonska. Jen v loňském roce bylo společnosti Hvalur povoleno ulovit 161 plejtváků, napsal server BBC.

Letos má povoleno lovit 99 velryb v oblasti Grónska a západního Islandu a 29 velryb v oblasti východního Islandu a Faerských ostrovů, tedy celkem 128 velryb, uvedlo ministerstvo pro rybolov ve svém prohlášení.

V USA vyvinuli aplikaci na identifikaci velryb. Do poznávání kytovců se ročně zapojí na 13 milionů lidí

Číst článek

Podle vlády usnesení odráží zvýšený důraz na udržitelné využívání přírodních zdrojů. „Toto rozhodnutí je v souladu s doporučením Institutu pro výzkum mořských a sladkovodních zdrojů z roku 2017 a zohledňuje ekosystémová doporučení Mezinárodní velrybářské komise,“ stojí ve vládním prohlášení.

Mezinárodní organizace na ochranu zvířat Humane Society International (HSI) ale uvedla, že licence byla firmě Hvalur udělena navzdory jasným důkazům o utrpení zvířat. Ve své stížnosti odkazovala na nezávislou zprávu Islandského potravinového a veterinárního úřadu (MAST) o lovu velryb z roku 2022.

Ta odhalila, že některé velryby umíraly i dvě hodiny, přičemž 41 procent velryb při umírání „velmi trpělo“. U mořského savce, který nezemřel okamžitě, byla průměrná doba smrti vypočtena na 17 minut. „Takové utrpení je považováno za porušení zákona na ochranu zvířat,“ uvedla organizace HSI.

Mezi země, které v dnešní době stále povolují komerční lov velryb, se vedle Islandu řadí ještě Norsko a Japonsko. Agentura Reuters ve svém článku uvedla, že navzdory mezinárodnímu moratoriu z roku 1986 na ochranu druhů před vyhynutím obnovilo Norsko komerční lov velryb v roce 1993 a Island v roce 2006. Nedávný průzkum odhalil, že proti komerčnímu lovení velryb je 51 procent Islanďanů.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme