Záhada početí osamělé giboní samičky v japonské zoo vyřešena. Ošetřovatelům pomohl test DNA

Ošetřovatelé v japonské zoologické zahradě věří, že vyřešili záhadu giboní samičky, která počala mládě, přestože žila sama v kleci. Informoval o tom zpravodajský server CNN News.

Nagasaki Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibon bělolící - matka s mládětem

Giboní samička přivedla na svět mládě, přestože žila sama v kleci | Foto: Pavel Vlček | Zdroj: Zoo Praha

Momo, dvanáctiletá samička gibona bělolícího, šokovala ošetřovatele zoologické zahrady Kudžukušima v Nagasaki, když v únoru 2021 přivedla na svět mládě, aniž by byla v jakémkoli kontaktu se samečkem. Nyní, o dva roky později, zoo díky testu DNA zjistila, kdo je otcem mláděte – a má dokonce i teorii o tom, jak se gibonům podařilo spářit.

Příliš mnoho goril. Rwandě se díky turistům podařilo zvířata ochránit natolik, že musí rozšiřovat parky

Číst článek

Test ukázal, že otcem je Itó, 34letý gibon tmavoruký, který obýval sousední klec vedle Momo v době, kdy počala mládě. A spářit se jim zřejmě podařilo přes malou, asi devítimilimetrovou dírku v ocelovém plátu oddělujícím jejich klece.

Malý sameček, který ještě nedostal jméno, nyní váží zhruba dva kilogramy a zdravě prospívá díky láskyplné péči své matky, informovala zoo.

Na světě žijí desítky druhů gibonů, kteří obývají oblasti od severovýchodní Indie po Čínu a Borneo. Gibony tmavoruké Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) považuje za ohrožený druh s klesající populací kvůli vzrůstající ztrátě přirozeného prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme