Japonské pobřeží zaplavila pemza z podmořské sopky. Dopady pocítí rybáři i životní prostředí, varuje vláda

Japonské pobřeží zaplavilo obrovské množství drobných úlomků pemzy (vyvřelé horniny), které před několika měsíci vyvrhla podmořská sopka. Hornina zanesla přístavy a poničila rybářské lodě podél jižního cípu souostroví, napsal v sobotu list The Guardian.

Video Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží Japonska zaplavila pemza z vybuchlé podmořské sopky

Pobřeží Japonska zaplavila pemza z vybuchlé podmořské sopky | Foto: Wataru Kohayakawa | Zdroj: Reuters

Podle náměstka tajemníka japonského kabinetu Jošihikeho Isozakiho pemza k pátku zaplavila 11 přístavů na ostrově Okinawa a 19 dalších v prefektuře Kagošima na ostrově Kjúšú. Vláda zřídila speciální pracovní skupinu, která se s katastrofou má vypořádat, v některých místech už začaly práce na odstraňování.

Poškozeno bylo asi 40 rybářských lodí. Šest z nich lehká, ale tvrdá hornina vyřadila z provozu. Dočasně kvůli tomu bylo přerušeno lodní spojení mezi odlehlými ostrůvky Okinawy a Kagošimy. Podle japonských médií se z přístavu na Okinawě nemůže dostat kolem 750 rybářských lodí. Kvůli pemze uhynulo i přes 100 makrel v místních farmách, které patrně pemzu spolkly.

Podle okinawského guvernéra má na hladině plující pemza „velký dopad jak na rybářský a turistický průmysl, tak na životní prostředí“. Vyzval proto k rychlému řešení nastalé krize.

Aktivita sopky na kanárském ostrově La Palma opět zesílila. Od pondělí chrlí více lávy z nových trhlin

Číst článek

Vybuchlá podmořská sopka

Šedé úlomky pemzy pocházejí z podmořské sopky Fukutoku-Okanoba, která se nachází v pásmu Boninských ostrovů, známých též jako souostroví Ogasawara, ležících zhruba 1000 kilometrů jižně od Tokia. Vulkán vybuchl v polovině srpna.

Japonská pobřežní stráž varovala plavidla, aby z oficiálních zdrojů pozorně sledovala tok pemzy. V případě, že se hornina dostane do lodních motorů, hrozí, že je ucpe. Na volném moři tak dnes uvázlo jedno z plavidel pobřežní stráže, které se účastnilo cvičení u pobřeží Okinawy.

Isozaki upozornil, že se proud kamínků pohybuje k severu a hrozí, že zasáhne celé japonské pobřeží. Pohyb pemzy sleduje i japonský regulační úřad pro jadernou energii pro případ, že by hornina zasáhla pobřežní jaderné elektrárny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme