Je Amazonie v ohrožení? Na 95 procent Brazilců prezidentu Bolsonarovi tleská, říká etnolog Zelený

Po nástupu nového prezidenta Jaira Bolsonara se v Brazílii mění pořádky ochrany Amazonie i domorodých kmenů. Je jeden z nejrozmanitějších ekosystémů na Zemi v ohrožení?

Tento článek je více než rok starý.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypalování pralesů v Amazonii

Vypalování pralesů v Amazonii | Zdroj: Alzenir Ferreira de Souza, Pexels | CC0 1.0,©

Etnolog Mnislav Zelený připomíná, že podle brazilské ústavy bylo pronikání na území původních obyvatel vždycky nelegální. „Článek 231 z roku 1988 garantuje indiánům jejich kulturu a území,“ cituje. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Poté, co na nátlak nového prezidenta rezignovala na svůj post Suela Araujová, šéfka úřadu na ochranu amazonských pralesů, se ale podle agentury Reuters Bolsonarovi oponenti obávají usnadnění dalšího kácení.

Celý systém brazilského hospodářství je postaven na extenzivním využívání půdy a agroprůmysl tlačí na to, aby získal nová území, o která mají ostatně zájem i těžaři nebo developeři.

Brazilci jsou spokojení

Mnislav Zelený ale upozorňuje na to, že většina Brazilců jednání pravicového prezidenta vítá. Po 15 letech, kdy v zemi vládla Strana pracujících, s jejímž působením je spojována korupce, jsou prý místní rádi, že se hlava státu chystá zavést pořádek.

Přes veškeré obavy ochránců přírody jsou tedy Brazilci s novou hlavou státu většinově spokojení. „Na 95 procent Brazilců mu tleská, protože se konečně zbavili korupční vlády. Lidi nezajímá prales – a můžeme si říci, že podobně to nezajímá spoustu politiků, a to i v Evropě – protože důležitý je vždycky ekonomický výnos a příroda je brána na hůl,“ uzavírá Zelený.

Etnolog Mnislav Zelený | Foto: Dan Materna / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia (5012640)

Michael Rozsypal, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme