Ježci menší než pomeranč patří v říjnu do záchranné stanice. Větší to zatím zvládnou venku sami

Pracovníci záchranné stanice ve Vrchlabí apelují na lidi, aby nepřinášeli každého ježka, kterého najdou. Zdejší prostory se v těchto dnech malými hmyzožravci zaplňují a za pár dní nebude kam umístit další. Radí, že větší ježky je dobré nechat v přírodě, vytvořit jim na zahradě správné podmínky v podobě hromady spadaného listí. V ní zimu přečkají.

Tento článek je více než rok starý.

Vrchlabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ježek

Ježek | Zdroj: Pixabay CC0 Creative Commons

O tom, jestli si ježka v záchranné stanici nechají, rozhoduje jeho váha a stav. „Tento ježeček má zhruba 115 gramů, váha je opravdu poměrně malá. Takže se ho teď pokusíme odčervit, vezmeme mu vzorky, necháme ho tady u nás, odblešíme ho, říká Ondřejka Bachtíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záchranná stanice ve Vrchlabí apeluje na lidi, aby nepřinášeli každého nalezeného ježka

Jak velké ježky v polovině října ve stanici přijímají? „Je to kolem 120 gramů. Velikost ježečka do velikosti pomeranče. A máme tu i stogramové ‚miniatury‘.“ Tak malí ježci by do zimy nestihli nabrat potřebnou váhu a zimu by venku nemuseli přečkat. Na zazimování je ale ještě čas.

V jednotlivých boxech mají ježci k dispozici kusy deky. Ty jsou zapotřebí k udržení ideální teploty. „Denně se jim dávají čisté. Snažíme se je udržovat v čistotě a mají se také kam schovat,“ popisuje Bachtíková.

Pracovníci vrchlabské záchranné stanice se budou o ježky starat až do příchodu jara | Foto: Kateřina Kohoutová | Zdroj: Český rozhlas

Pracovníci vrchlabské záchranné stanice se budou o ježky starat až do příchodu jara, kdy je vypustí zpátky do volné přírody. Ideální místo pro ježky je takové, kde je dost suchého listí, potravy v podobně různého hmyzu, keře, kopce a hlavně klid.

V záchranných stanicích se starají o dva druhy ježků, kteří se mezi sebou nekříží, ale žijí u nás oba a dobře se snášejí. Ježci východní mají na pohled ‚rozcuchané‘ bodliny, zatímco ježek západní vypadá učesaný.

Kateřina Kohoutová, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme