Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

Jizerskohorské bučiny jsou první českou přírodní památkou zařazenou do Světového dědictví organizace UNESCO. Rozhodl o tom výbor organizace na svém zasedání, a to velmi rychle a bez jakékoliv diskuse. Bučiny se tak přidaly do skupiny takto oceněných lesů v různých zemích Evropy. Jen ve středu jich přibylo skoro 30 z deseti různých zemí.

Hejnice (Liberecký kraj) (Aktualizováno: 18:59 28. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerskohorské bučiny | Foto: Rihovaj | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-NC-SA 3.0,©

Jde o velmi vzácnou přírodní lokalitu, které je zajímavá z hlediska turistiky i ekologie. Bučiny se rozkládají na území 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor.

„Není tady jenom buk, byť se to jmenuje bučiny. Dominantní je tady buk, ale najdeme i jeřáb, lípu velkolistou, v nižších partiích dub, jedle, vidíme tady smrky. Ty kolem potoků jsou dokonce původní,“ popisuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.

Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně jsou s dalšími osmi městy nově na seznamu UNESCO

Číst článek

O tom, že se na seznam Světového dědictví tento kus Jizerských hor hodí, je naprosto přesvědčený. „Najdeme tady druhy, které skoro nikde jinde nevidíte. Malý ptáček, jmenuje se lejsek malý, hnízdí v dutinách a nikde jinde tady v širokém okolí není,“ dodává Pelc. Možné je potkat mimo jiné vzácné mloky skvrnité a další vzácné živočišné druhy.  

Ve velké části bučin se uměle lesnicky nehospodaří. Takové bezzásahové. území je o to vzácnější. „Je obrovskou přírodní laboratoří, kterou tady studují lesníci s cílem, aby viděli, jak to funguje. A ty poznatky potom přenesli do ekologicky lepšího, přírodě bližšího hospodaření do normálních lesů. To je ta obrovská hodnota,“ vysvětluje Pelc.

Zápisem na seznam Světového dědictví se jizerskohorské bučiny zařadily k lokalitám, které jsou velmi významné v rámci celé planety. „V tom Světovém přírodním dědictví jsou takové unikáty jako například Serengeti, stepní pláně, Bajkal nebo delta Okavagngo ve vnitřní Botswaně, Yellowstonský park,“ poukazuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny.

Zápis do Světového dědictví v sobě nese prestiž, ale na druhé straně také nové závazky, myslí si starosta Hejnic, nad kterými se bučiny rozprostírají, Jaroslav Demčák ze Starostů pro Liberecký kraj.

„Nejsme připravení na masivní turistickou kampaň. To znamená, že by se musela vybudovat zázemí – ať už to jsou parkovací plochy nebo nějaké sociální zázemí pro turisty,“ podotýká starosta.

Jizerskohorské bučiny jsou první tuzemskou přírodní památkou UNESCO, všechny ostatní jsou kulturními památkami.

Šárka Škapiková, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme