Speleologové objevili v Jizerských horách desítky jeskyní, hledají v nich vyvřelé horniny

Jizerské hory ukrývají desítky suťových jeskyní. Přibližně osmdesát jich našli speleologové, kteří spolupracují s Českou geologickou službou. Příští rok některé z nich zmapují.

Jizerské hory Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově objevené jeskyně v Jizerských horách ukrývají zajímavé horniny | Foto: Ivan Rous

Řada nově objevených podzemních prostor je i v lesích liberecké čtvrti Kateřiny, které prohledával i jeskyňář Ivan Rous ze Severočeského muzea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z prohlídky

„Výraznější prostora, vysoká asi dva metry, tři metry dlouhá, a z ní vedou takzvané plazivky, to znamená pukliny a prostory, mezi kterými se musí člověk dál plazit,“ popisuje pro Český rozhlas Liberec jednu z objevených jeskyň, takzvaný dóm.

Obdobných míst jsou v Jizerských horách desítky. „Jsou pro nás a pro geologii pastmi, ve kterých nacházíme horniny, které už na povrchu nemůžeme vidět, protože jsou oderodované,“ říká jeskyňář.

„Z těch sedimentů můžeme studovat, jak vypadaly a jak vypadají Jizerské hory.“

Podle jeho slov tyto jeskyně dosud nebyly důkladně popsány a geologicky zmapovány. Suťové jeskyně totiž nejsou stabilní a vstup do nich může být nebezpečný.

Podle průzkumů speleologů ve spolupráci se zaměstnanci Severočeského muzea v Liberci lze v podzemních prostorách najít například třetihorní vyvřelou horninu polzenit.

Nově objevené jeskyně představí speleologové veřejnosti v knize, která vyjde v říjnu.

Lucie Fürstová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme