Rybáři bojují se suchem i v zimě. Na Pardubicku vyschly přítoky některých rybníků

Suchá koryta a hladiny desítky centimetrů pod normálem. Rybáři na Pardubicku se i v zimním období potýkají s nebývalým suchem. Vláhy bylo málo už na podzim, a teď dokonce přítoky do některých nádrží vyschly úplně. Takovou situaci východočeští rybáři nepamatují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hráz Urbanického rybníku, ve kterém aktuálně chybí přibližně 40 centimetrů vody | Foto: Josef Ženatý

„To je celkem dobře vidět, že Lipoltická svodnice je bez vody,“ vysvětluje Adolf Vondrka z Rybničního hospodářství z Lázní Bohdaneč a ukazuje suché koryto zapadané listím. Do rybníků v Lipolticích ale nic neteče. Je to nebývalým suchem, které začalo už na podzim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik vody v rybnících chybí a ohrožuje současné sucho ryby? Poslechněte si v reportáži

Listopad i prosinec byly velice suché měsíce a sucho pokračuje i v lednu. „Většina drobných vodních toků zejména tady na Přeloučsku, kde máme rybníky, jsou zcela bez vody a netečou,“ popisuje Vondrka.

Pokud bude sucho trvat dál, bude to problém. „Přicházíme do sezóny, kdy je vláhový deficit, nedostatek vody a bude velký problém udržet rybníky na vodě. Lipoltická svodnice je vodní tok, který má mít dlouhodobý průměrný přítok podle hydrometeorologického ústavu 14 litrů za sekundu, a neteče tady vůbec nic,“ dodává Adolf Vondrka.

Situace je podle něj podobná i v jiných částech Česka: „V podhorských oblastech je ta situace výrazně lepší. Ale na jihu Čech i na Jižní Moravě jsou na tom na některých místech podobně.“

Voda chybí i v rybnících, které Lipoltická svodnice napájí. V Urbanickém rybníku chybí 40 – 50 centimetrů vody a o kousek dál z rybníka Nečas nic neodtéká, i ten je zhruba půl metru pod lednovým normálem. V letech 2016, 2017, 2018 vždycky tekla alespoň nějaká voda, teď ale neteče vůbec žádná. Samotné ryby nedostatek vody zatím neohrožuje. Jedinou záchranou by pro rybáře byly vydatné srážky.

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme