V Chrudimi se usadily vzácné kachny. Plachá zvířata hnízdí v parku, kudy denně projdou stovky lidí

Chrudimská rezervace Ptačí ostrovy má letos vzácné hosty, morčáky velké. Zahnízdil tam druh kachny, který v regionu není obvyklý. Plachá zvířata si přitom vybrala park, kudy denně projdou stovky lidí.

Chrudim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samice morčáka velkého s mláďaty

Samice morčáka velkého s mláďaty | Zdroj: Profimedia

Mladí morčáci jsou skutečná atrakce. Velmi rádi se totiž vozí na zádech matky a takový pohled dokáže rozesmát. To, že si vybrali střelnický park a navazující rezervaci, je dobrý signál.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chrudimi se usadily vzácné kachny. Podařilo se tam zaznamenat hnízdění morčáků velkých

„Dává to těm Ptačím ostrovům punc výjimečnosti. I takový relativně plachý pták může v tomto prostředí na okraji města mít podmínky pro hnízdění,“ říká pro pardubický rozhlas Naďa Gutzerová.

Morčáci v Pardubickém kraji hnízdí jen výjimečně a platí za méně častého a vzácného hosta. V Chrudimi by to mohl být už druhý pokus o zabydlení.

„Poprvé byl zaznamenán morčák velký s mladými před dvěma roky právě na Střelnici a s kolegou ornitologem Romanem Helingerem si myslíme, že tady mohli hnízdit. Je to druh kachny, který využívá k hnízdění dutiny ve stromech,“ vysvětluje Gutzerová.

Dříve běžná ryba karas obecný z českých vod mizí. Olomoučtí přírodovědci pomáhají se záchranou

Číst článek

Střelnický park přitom musel snést v posledních letech několik ran. Stromy poškodilo stáří i několik vichřic. Podle Gutzerové se ale jeho stav stabilizoval.

„Stromy stárnou a bohužel léta byl park opomíjen, takže se nedělala včasná dosadba a regenerace neprobíhala včas. Nové výsadby se tady začaly dělat v roce 2011, takže od té doby si myslím, že ta péče o park je celkem dobrá.“

Každý den tudy projdou nebo projedou stovky lidí. A často ani nevnímají, že je tady možné najít i opravdu velmi vzácné druhy. Celé chráněné území má plochu téměř 12 hektarů, přístupná je jen jeho část.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme