Do Karibiku dorazil přes Atlantik písečný prach ze Sahary. Komplikuje lodní i leteckou dopravu

Na ostrovy v Karibiku v neděli dorazil přes Atlantik obrovský oblak s písečným prachem ze Sahary, který by se podle meteorologů v úterý mohl dostat na jih Spojených států. Informoval o tom server deníku Daily Mail, který k tomu zveřejnil i satelitní snímky amerického Národního úřadu pro oceán a ovzduší.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostrovy v Karibiku v neděli dorazil přes Atlantik obrovský oblak písečným prachem ze Sahary, který by se podle meteorologů v úterý mohl dostat na jih Spojených států. Vidět je na záběrech zveřejněných americkým Národním úřadem pro oceán a ovzduší

Na ostrovy v Karibiku v neděli dorazil přes Atlantik obrovský oblak písečným prachem ze Sahary, který by se podle meteorologů v úterý mohl dostat na jih Spojených států. Vidět je na záběrech zveřejněných americkým Národním úřadem pro oceán a ovzduší | Zdroj: Národní úřad pro oceán a atmosféru

Saharský písek v ovzduší může podle Daily Mailu sice vytvářet krásně zbarvené západy slunce i zpomalit cyklóny během hurikánové sezony, problémy ale může způsobit lidem s chronickými dýchacími potížemi.

Varování vydaly úřady karibských zemí v minulém týdnu nejen pro obyvatele kvůli zdravotním rizikům, ale i pro lodní dopravu. Na ostrově Antigua způsobil prach ze Sahary i špatnou viditelnost v okolí letiště.

Varování vydaly například venezuelské úřady, a to zejména pro regiony na karibském pobřeží. Rovněž ministerstva zdravotnictví Barbadosu či Trinidadu a Tobaga varovala obyvatele, kteří mají dýchací problémy, aby raději nevycházeli ven, či měli u sebe své léky.

Podle Národního úřadu pro oceán a ovzduší (NOAA) se už ve východním Atlantiku zformoval další velký oblak s částečky saharského písku. Tento fenomén je podle Daily Mailu obvyklý od konce jara do začátku podzimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme