Velký africký lev. V keňském muzeu se našly miliony let staré kosti dosud neznámého predátora

Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které desítky let ležely uložené v zásuvce v keňském muzeu. O objevu tento týden informoval odborný časopis Journal of Vertebrate Paleontology a BBC.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový druh savce dostal označení Simbakubwa kutokaafrika, což ve svahilštině znamená „velký africký lev“

Nový druh savce dostal označení Simbakubwa kutokaafrika, což ve svahilštině znamená „velký africký lev“ | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nový druh savce dostal označení Simbakubwa kutokaafrika, což ve svahilštině znamená „velký africký lev“. Na východě černého kontinentu žil před zhruba 20 miliony lety. Toto velké zvíře bylo součástí nyní vyhynulého rodu masožravých savců zvaného Hyaenodon (řecky hyení zub).

‚Dělat z nich zboží je nevhodné.‘ Paleontologové vyzývají k zastavení komerčního prodeje fosilií

Číst článek

Nový objev by podle BBC mohl pomoci vysvětlit, co se s tímto rodem stalo. Hyaenodonti přitom byli před více než 20 miliony lety dominantními masožravci.

„Podle masivních zubů byl Simbakubwa specializovaný energický masožravec, který byl výrazně větší než dnešní lev a možná větší než lední medvěd,“ citovala agentura AFP vědce Matthewa Borthse.

Borths v roce 2013 prováděl výzkum v Národním muzeu v Nairobi a tehdy požádal o prozkoumání obsahu sbírky s označením „hyeny“.

Do ní byly zařazeny i čelisti a další kosti a zuby nově objeveného druhu. Nalezeny byly na západě Keni na konci 70. let minulého století.

Borths se spojil s vědkyní Nancy Stevensovou a v roce 2017 zahájili analýzu neobvyklých fosilií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme