Zákaz klecového chovu slepic? Planeta není nafukovací, namítá Balaštíková z hnutí ANO

Zákaz klecového chovu slepic od roku 2027 v Poslanecké sněmovně narazil. Proti novele zákona byli zejména poslanci hnutí ANO, mezi nimi i členka zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Margit Balaštíková. „Problém vidím daleko širší, než nám ho předestírají ochránci zvířat,“ argumentuje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drůbežárny Osík chovají hnědé slepice Hissex a Lohman, celkem je jich 160 000 (ilustrační foto)

Drůbežárny Osík chovají hnědé slepice Hissex a Lohman, celkem je jich 160 000 (ilustrační foto) | Foto: Tereza Brázdová | Zdroj: Český rozhlas

V Česku jsou zavedené obohacené klece, a každý z chovatelů by si podle ní měl vybrat. „Určitě tady nedochází plošně k týrání. Obrázky, které jsou ochránci zvířat předestírány, nezobrazují to, co se děje v zemědělství. Jsou to ojedinělé případy,“ vysvětluje s tím, že ona sama do zemědělství chodí a s hospodáři udržuje kontakt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po zákazu klecového chovu slepic by soběstačnost v produkci vajec poklesla, říká členka zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Margit Balaštíková

Zdůrazňuje také, že lidé si musí uvědomit, že planeta není nafukovací, a pokud člověk potřebuje živočišnou bílkovinu pro svůj zdravý vývoj, tak bude vždy průmyslově chovat zvířata. „Pokud bychom šli do voliérových chovů, tak v žádném případě prostor nemáme,“ míní.

„Na voliérové chovy slepic v Česku by bylo potřeba plochy velikosti 1270 fotbalových hřišť “

Margit Balaštíková

Ukázalo by se také podle ní, kdyby slepici v kleci bylo opravdu špatně – nebude mít pravidelnou snášku, nevykáže zdravotní výsledky, objevila by se zvýšená úmrtnost a bakterie v orgánech. „Pokud bychom chtěli, aby byla šťastná a žila v přírodě, tak pak ji takovým způsobem chovat nemůžeme. Ale my si musíme jako lidé říct, co chceme a co potřebujeme,“ podotýká.

Zákaz pouze po celé EU

Diskuse na odborné úrovni směrem k veřejnosti podle ní neproběhla tak, jak by měla. V té souvislosti poukazuje na Německo, kde téměř 15 let o problému diskutovali, než klecový chov zakázali.

„Musíme si říct, zda na tohle máme, nebo ne. Rozhodovat o pocitech nebo chtění politik nemá. Já chci rozhodovat o faktech a chci slyšet, co to bude stát, a jestli občanům zajistíme kvalitní stravu,“ konstatuje.

A pokud by měl zákaz klecového chovu slepic nastat, tak pak na území celé EU, společně se zákazem dovozu ze třetích zemí. „To je pro mě řešení, které budu respektovat a pro které zvednu ruku,“ dodává.

Tomáš Pancíř, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme