‚Les střílí sám od sebe.‘ Obnovu porostů v Německu komplikuje munice i neznámá houba

Německo chce v příštích letech vysadit velké množství stromů. Třeba Braniborsko zasadí i dvanáct milionů sazenic a spolková vláda v Berlíně na obnovu porostu vyčlenila v přepočtu přes 20 miliard korun. Plány ale komplikuje dříve skoro neznámá houba, která napadá sazenice borovic. Třetinu Německa zabírají lesy, tohle území se ale stále zmenšuje. Jejich vymírání způsobuje také dlouhodobé sucho, silné bouře a lesní požáry.

Reportáž Jüterbog, Německo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho, horko, kůrovec. Německé lesy postupně vymírají

Sucho, horko, kůrovec. Německé lesy postupně vymírají | Foto: Václav Jabůrek | Zdroj: Český rozhlas

Je to jako chodit po vyhaslém ohništi. Našlapuji na zuhelnatělé zbytky dřeva a kolem se tyčí ohořelé a holé kmeny borovic. Oheň u braniborského Jüterbogu loni zničil stovky hektarů lesa. Na jedné planině dnes leží tisíce malých sazenic. Lesník Uwe Honke mi k nim otevírá bránu a rovnou říká, že ani tady ale problémy nekončí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obnovu německých lesů komplikuje neznámá houba i munice v půdě. Poslechněte si reportáž zpravodaje v Německu Václava Jabůrka

„V našem oboru platí, že se jeden druh pokaždé uchytí. Borovice. A že s jedním stromem jsou zase pořád problémy, s dubem. Letos ale zažíváme přesný opak. Zasazeným dubům se daří skvěle, skoro žádný neodumřel. U borovice, která je jindy tahoun, ale máme až padesátiprocentní výpadky, což je šílené,“ říká Honke.

Pro nalezení důvodu se shýbáme k jednomu seschlému výhonku. Kolem něj leží trochu namodralá pórovitá hmota. „Je to pro nás donedávna ještě úplně neznámá houba. Najednou se ale plošně rozšířila a zřejmě může za to, že zasazené borovice tak hojně umírají,“ vysvětluje lesník.

Investice do lesů

Lesníky zřejmě v budoucnu potkají ještě další překvapení. Na stav braniborské přírody dohlíží doktorka Katrin Möllerová, podle které se společnost bude učit za běhu. „Zkrátka musíme začít. Neptat se, jestli se to vyplatí anebo jestli to má smysl. Hlavní je něco dělat,“ myslí si Möllerová.

Německé lesy umírají. Vláda chystá rozsáhlé investice do jejich obnovy, sázení stromů ale nebude stačit

Číst článek

Časté spory mezi ochránci zvířat a lesníky podle ní stav věcí zhoršují. „Máme stejný cíl. Když chci chránit zvířecí druhy, je mi to k ničemu, pokud při tom nehledím na ochranu klimatu. S narušením lesního ekosystému mi stejně zmizí i ty druhy.“

Německo hodlá do lesů masivně investovat. Borovic ale bude jen malý zlomek – přednost dostanou listnaté stromy, které lépe vzdorují horku.

S tím souhlasí i lesník Honke, podle kterého teď už nejde o těžbu dřeva, ale o záchranu krajiny. „Trh neřeší ochranu zvířat, přírody, ani klimatu. Ten chce prostě rovné a dlouhé dřevo. Přesně takové, jaké má borovice, která ale pro les zas tak moc přínosná není. Samozřejmě, vždycky to bude druh, který tu bude masově rozšířený. Ale už nemůžeme opakovat chyby z minulosti, kdy jsme třeba úplně bezmyšlenkovitě vysazovali hektary smrků,“ apeluje.

Bezmocní hasiči

Sucho německým lesům škodí i jinak. V jejich podhoubí jsou dodnes tuny staré munice, která v horkém podnebí vybuchuje. Hasičům v takové chvíli nezbývá nic jiného, než zdálky přihlížet.

„Někdy vznikají zóny, které se nehasí a od kterých se drží několikasetmetrový odstup. Leží tam válečná munice, a les v podstatě střílí sám od sebe,“ dodává lesnice Ulrike Selková.

Nejde přitom jen o bomby z druhé světové války. Velkou část bývalého Východního Německa si zabrala sovětská armáda. A ta při cvičeních materiálem nijak nešetřila.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme