Zapomeňte na čtvero ročních období. Připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.

Natura Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho ilustrační

Sucho ilustrační | Foto: Klára Škodová | Zdroj: Český rozhlas

Klimatickým změnám lidstvo napomáhá spalováním fosilních paliv a ohříváním planety. Teploty +20 stupňů jako letos na Nový rok nebudou výjimkou, stejně jako letní vedra podobná spíš těm na jihu Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekologický magazín pro každého

Změna počasí bude mít dopad na zdravotní stav obyvatel i ekonomickou výkonnost a odrazí se v hospodaření státu a míře blahobytu nás všech.

Globální změna klimatu ale působí na počasí na celé planetě, takže se některé oblasti mohou brzy stát neobyvatelnými – to se zase může odrazit ve vlnách nepokojů a migrací do velkých dálek.

Aleš Farda vede v rámci Ústavu výzkumu globální změny AV ČR oddělení Klimatických služeb. Spolu s kolegy se věnují srovnávání historických i současných dat a zkoumají dopady změny klimatu na přírodu i nejrůznější obory lidské činnosti. Klimatolog tvrdí, že můžeme zapomenout na čtvero ročních období, budou už jen dvě.

Jak bude vypadat počasí v našich končinách, jaká budoucnost nás čeká a jde ještě postup globální změny klimatu zvrátit či zbrzdit?

Poslechněte si Naturu s klimatologem Alešem Fardou, fyzikem Janem Holanem a meteorologem Martinem Novákem připravila Markéta Ševčíková. 

Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme