Klíšťata ve městech jsou nakažená boreliózou častěji než ta v lese, varují odborníci

Riziko nákazy boreliózou je vyšší ve městech jako Praha nebo Brno. Zjistili to odborníci Státního zdravotního ústavu v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. Podle nich je totiž promořenost klíšťat nebezpečným onemocněním v lesoparcích u velkých měst mnohem vyšší.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíšťová encefalitida je v Česku na vzestupu, loni se nakazilo více než 700 lidí. Více případů bylo jen v Rusku.

Klíšťová encefalitida je v Česku na vzestupu, loni se nakazilo více než 700 lidí. Více případů bylo jen v Rusku. | Foto: Fotobanka Pixabay

„Například v pražském Prokopském údolí je infikované téměř každé druhé klíště, v Kunratickém lese zhruba každé třetí,“ řekla pro deník MF Dnes, který zprávu přinesl, vedoucí Národní referenční laboratoře pro boreliózu Kateřina Kybicová. V rámci celého Česka je boreliózou nakaženo zhruba 12 procent klíšťat.

Vědci rozluštili genom klíšťat. Objev pomůže v boji proti parazitům i nemocem

Číst článek

Problém se netýká jenom Prahy, ale například i Brna. „U klíšťat nasbíraných v lokalitě Zamilovaný hájek v Brně-Řečkovicích jsme metodou analýzy DNA klíštěte zjistili až 25procentní infikovanost,“ vysvětlila Alena Žákovská z Masarykovy univerzity v Brně. Podle ní nejde o namátkový výzkum, ale o výsledky dlouhodobého sledování.

Pro odborníky je zjištění přesto překvapením. Kybicová si vyšší nakaženost vysvětluje specifickým biotopem městských lesoparků, ve kterém se zvířatům přenášejícím boreliózu dobře daří. Vyšší nakaženost ve městech hlásí i v dalších evropských centrech, jako je Budapešť nebo Hannover.

Loni se v Česku nakazilo boreliózou 4694 lidí, což je o 50 procent více než v předchozím roce.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme