Každé třetí klíště v Praze přenáší lymskou boreliózu. Nejvíce jich je na Točné a v Prokopském údolí

Klíšťata v hlavním městě jsou z 30 procent nakažena lymskou boreliózou. Vyplývá to z průzkumu pražské hygienické stanice, který se uskutečnil v červnu. Výsledky ve středu zveřejnili hygienici na webu. Klíšťovou encefalitidu pracovníci stanice neobjevili u žádného z klíšťat, které v různých lokalitách v Praze nasbírali. Tuto nemoc naposledy objevili v roce 2017 v Kunratickém lese.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště vám může hodně znepříjemnit život | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Nejvíce klíšťat s boreliózou hygienici našli v Točné na jihu metropole, kde nákazu přenášelo 51,9 procenta nasbíraných parazitů. Následovalo Prokopské údolí v Praze 5 s 44,1 procenta, Divoká Šárka v Praze 6 s 42,2 procenta a Hostivař v Praze 10 s 41,9 procenta.

Převratný objev. Nová vakcína proti borelióze, kterou testují na jihu Čech, funguje stoprocentně

Číst článek

„Výsledky ve vztahu k výskytu onemocnění ukazují stále na potřebu dodržování preventivních opatření ve formě očkování proti klíšťové encefalitidě a používání vhodných repelentů. Rozhodující roli má i včasné odstranění klíštěte včetně dezinfekce místa přisátí a vhodné oblečení při návštěvě přírodních lokalit,“ uvedla Jaroslava Zelenková z protiepidemického odboru hygienické stanice.

„Očkování proti klíšťové encefalitidě provádí očkovací centra, zdravotní ústavy nebo praktičtí lékaři,“ doplnila.

Do poloviny července bylo podle informací pražských hygieniků diagnostikováno 33 případů s lymskou boreliózou a osm případů s klíšťovou encefalitidou. Loni to bylo za celý rok 173, respektive 46 případů.

Klíšťata dokážou žít i z vody, zjistili brněnští vědci. Regulace jejich výskytu by tak mohla být snazší

Číst článek

Hygienici radí, aby si lidé do lesa oblékali dlouhé kalhoty a trika s dlouhým rukávem ideálně světlé barvy a vždy použili repelent. Po návratu z přírody se pečlivě prohlédli, přisáté klíště co nejrychleji odstranili a postižené místo dezinfikovali.

Lymská borelióza je infekční onemocnění postihující klouby, kůži i nervovou soustavu. Nemoci nelze předcházet očkováním. Zatímco borelióza se přenáší po 24 hodinách, k nákaze virem encefalitidy stačí dvě hodiny. Proti viry způsobené klíšťové encefalitidě očkování existuje. Jedna dávka vakcíny stojí 900 korun. Dávky jsou potřeba pro nastolení ochrany dvě a další za rok, potom se přeočkovává každých pět let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme