Klokani dokážou komunikovat s lidmi, ukázala nová studie. Vědci něco takového u divokých zvířat nečekali

Traduje se, že klokani nejsou žádní myslitelé. Lidé je mají za hloupá zvířata. Podle nové studie ale dovedou záměrně komunikovat s lidmi podobně jako psi a další domestikované druhy. „Dívali se (při pokusu) na experimentátora a pak hned na potravu, jako by prosili o pomoc,“ vysvětlila spoluautorka studie a bioložka Alexandra Greenová. Vědce z univerzit v Londýně a Sydney zjištění překvapilo, protože u divokých zvířat to není obvyklé. 

Video Londýn/Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokus spočíval v tom, že klokani dostali šestkrát jídlo do krabičky. „Ležela na zemi a klokanovi nic nebránilo, aby si tu pochoutku vzal,“ popsala Alan McElligott z univerzity v londýnském Roehamptonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se povedlo zjistit výzkumníkům ze Sydney a Londýna? Dozvíte se v reportáži

Posedmé ale výzkumníci krabici zavřeli, takže se k ní klokani jednoduše nedostali. „K našemu překvapení se začali střídavě dívat na člověka a potravu v krabičce. Takové chování je obvyklé u domácích zvířat,“ vysvětlila.

Podobně se chovali také vačnatci, kteří se zúčastnili stejného pokusu v univerzitě v Sydney.„Dívali se na experimentátora a pak zase hned na tu potravu, jako by prosili o pomoc. Někteří dokonce na člověka dotírali a snažili se upoutat pozornost škrabáním,“ doplnila spoluautorka studie a bioložka Alexandra Greenová.

Podle McElligotta je to první studie o kognitivních dovednostech klokanů - tedy zvířat, která člověk nikdy nedomestikoval. „S divokými klokany jsme tyhle pokusy dělat nemohli. Báli by se a utekli,“ dodal.

16 klokanů ze zoo

Podle Greenové tedy museli do studie zařadit 16 klokanů, kteří jsou zvyklí na přítomnost lidí, protože žili v různých zoologických zahradách. A také byli různého druhu. Patřili mezi ně klokani rudí i obrovští, samice i samci ve věku od 18 měsíců do 12 let.

Pobřeží slonoviny otevřelo první chráněnou mořskou oblast. Chce pomoci žralokům i želvám

Číst článek

Ve studii publikované v odborném časopise Biology Letters se zároveň uvádí, že kritériem výběru byla ochota zvířat zapojit se do experimentu.

K přístupné potravě se umělo dostat 11 klokanů. Když došlo na neřešitelný problém se zavřenou krabičkou, tak 10 klokanů - po marných pokusech získat potravu - začalo navazovat oční kontakt s experimentátorem a upozorňovat očima na krabičku. A devět z oněch deseti klokanů šlo ještě dál: třelo se vědcům čenichem o nohy a podobně.

Z toho výzkumníci vyvodili, že klokan je společenské zvíře. A podle autorů studie možná umí přizpůsobit své sociální chování k navázání kontaktu s lidmi.

„Rád bych, aby to podnítilo zájem o studium poznávacích dovedností klokanů a vačnatců obecně. Lidi si myslí, že jsou hloupí. Jenže tahle studie dokládá, že to není tak úplně pravda,“ uzavírá McElligott.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme